مدیریت زمان در زندگی

مدیریت زمان در زندگی

فهرست مطالب

احتمالا شما هم در طول زندگی با مشکل کمبود زمان موجه شده‌اید و اغلب اوقات آرزوی زمان بیشتری را داشته باشته‌اید!! اما در واقعیت این آرزوی محال است چون ما تنها فقط 24 ساعت، 1440 دقیقه یا 86400 ثانیه در روز دریافت می‌کنیم!! پس بیابیم برای یکبار هم شده این چالش بزرگ را باهم حل کنیم.

راه حل این چالش تنها مدیریت زمان در زندگی است، زیرا یکی از ضروری‌ترین مهارت‌های زندگی برای تسلط بر زمان، مدیریت زمان بوده است.

هدف مدیریت زمان این است که به ما یاد دهد که چگونه هر روز کارهایمان را الویت‌بندی کنیم، و به زندگی‌مان یک تعادلی بدهیم.

پس سعی کنید دید خود را نسبت به مفهوم زمان تغییر دهید، و وقت خود را صرف انجام کارهایی را که به شما در رسیدن به اهداف نهاییتان کمک نمی‌کند، اختصاص ندهید.

مدیریت زمان چیست؟

مفهوم مدیریت زمان در زندگی:

مدیریت زمان فرآیند برنامه‌ریزی و کنترل میزان زمان را برای صرف فعالیت‌های خاص است، به بیان ساده‌تر مدیریت زمان به افراد این امکان را می‌دهد که کارهای بیشتری را در مدت زمان کوتاه‌تری انجام دهند و استرس کمتری را احساس کنند که در نهایت در کارهایشان موفق شوند.

مزیت مدیریت زمان در زندگی

مزایای مدیریت زمان در زندگی را بشناسیم

مدیریت خوب زمان منجر به بهبود کارایی و بهره‌وری، استرس کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی می‌شود، در اینجا برخی از مزایای مدیریت زمان در زندگی اشاره شده است:

کاهش استرس

ایجاد و پیروی از یک برنامه کاری، اضطراب را کاهش می‌دهد، به طوری که به راحتی می‌توانید کارهای خود را بررسی کنید که در نهایت می‌بینید که پیشرفت ملموسی دست پیدا کرده‌اید، بنابراین استرس و نگرانی در مورد انجام کارها جلوگیری می‌شود.

زمان بیشتر

مدیریت زمان خوب به شما زمان بیشتری می‌دهد تا در زندگی روزمره خود صرف کنید. افرادی که می‌توانند زمان را به طور موثر مدیریت کنند، از داشتن زمان بیشتری برای صرف سرگرمی‌ها یا سایر فعالیت‌های شخصی لذت می‌برند.

کاهش استرس کاری

فرصت‌های بیشتر

مدیریت زمان به خوبی منجر به فرصت‌های بیشتر و اتلاف زمان کمتر برای فعالیت‌های بی‌اهمیت می‌شود، که این جزء ویژگی‌های کلیدی مدیریت زمان است که کارفرمایان به دنبال آن هستند زیرا توانایی اولویت بندی و زمان بندی کار برای هر سازمانی بسیار مطلوب تر می‌شود.

توانایی تحقق اهداف

افرادی که مدیریت زمان را به خوبی انجام می‌دهند، می‌توانند بهتر به اهداف و مقاصد دست یابند و این کار را در مدت زمان کوتاه‌تری انجام دهند.

معرفی برخی از افراد موفق در مدیریت زمان

بنجامین فرانکلین بنجامین فرانکلین مسئولیت‌های بسیاری را در زندگی خود به عهده داشته است. او که یکی از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود.

دیدگاه بنجامین فرانکلین به مدیریت زمان: تمرکز و توجه خود را به کار بگیرید و زمان خود را به ابزاری ارزشمند تبدیل سازید.

توماس جفرسون وی سیاست مدار و سومین رپیس جمهور آمریکا و نویسندهٔ اصلی اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا بود

دیدگاه  توماس جفرسون به مدیریت زمان: داشتن یک برنامه‌ی روزانه‌ی معین به شما این امکان را می‌دهد که تا در طول روز حواستان با موارد ضروری باشد و همه ی انرژی خود را صرف کارهای مهم در روز کنید

به طور کلی تمام افراد موفق مدیریت زمان دارای این خصوصیات هستند:

  • انرژی بیشتری برای کارهایی که برای انجام آنها نیاز دارند داشته‌اند.
  • احساس استرس کمتری داشته داشته‌اند.
  • وقت آزاد بیشتری برای انجام کارهایی که می‌خواستند در اختیارشان بود.
  • کارهای بیشتری انجام میدانند.
  • با دیگران مثبت‌تر ارتباط برقرار می‌کردنند.
  • احساس بهتری نسبت به خودشان داشتند.

یافتن یک استراتژی مدیریت زمانی، به شخصیت، توانایی و سطح نظم و انضباط در امور زندگیتان کمک بسیاری می‌کند.

عدم مدیریت زمان در زندگی

کیفیت پایین کار

مدیریت ضعیف زمان معمولاً باعث می‌شود کیفیت کار شما آسیب ببیند. برای مثال، عجله برای انجام وظایف در آخرین لحظه معمولاً کیفیت را به خطر می اندازد.

هدر دادن وقت

مدیریت ضعیف زمان منجر به اتلاف زمان می‌شود. به عنوان مثال، با صحبت کردن با دوستان در شبکه‌های اجتماعی در حین انجام یک تکلیف، حواس خود را پرت می کنید و زمان هدر می‌دهید.

از دست دادن کنترل امور زندگی

با ندانستن وظیفه بعدی، کنترل زندگی  را از دست میدهید که منجر به رنج شما می‌شود و سرانجام می‌تواند به استرس و اضطراب شما را زیاد کند.

نداشتن مدیریت زمان در زندگی

گردش کار ضعیف

ناتوانی در برنامه‌ریزی از قبل و پایبندی به اهداف به معنای بهره‌‌وری ضعیف است. به عنوان مثال، اگر چندین کار مهم برای تکمیل وجود داشته باشد، این برنامه موثر است که وظایف مرتبط را با هم یا به صورت متوالی تکمیل می‌کند. با این حال، اگر از قبل برنامه‌ریزی نکنید، ممکن است مجبور شوید در انجام کار خود به عقب و جلو بپرید، یا به عقب برگردید که این کار به کاهش راندمان و کاهش بهره‌وری منجر می‌شود.

کاهش اعتبار کاری شما

اگر مشتریان یا کارفرمای شما نتوانند برای انجام به موقع وظایف به شما تکیه کنند، انتظارات و تصورات آنها از شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و نیز اگر مشتری نتواند برای انجام کاری به موقع به شما تکیه کند، احتمالاً تجارت خود را به جای دیگری می‌سپارد.

پس بیاییم با بکارگیری تکنیک های ساده مدیریت زمان از چالش های روزمره‌گی زندگیمان عبور کنیم.

چگونه یک مدیریت موثر زمان داشته باشیم؟

اهداف را به درستی تعیین کنید

اهدافی را تعیین کنید که قابل دستیابی و اندازه گیری باشند. هنگام تعیین اهداف از روش SMART استفاده کنید. در واقع باید مطمئن شوید که اهدافی که تعیین می‌کنید خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و به موقع باشند.

عاقلانه اولویت بندی کنید

اولویت بندی وظایف بر اساس اهمیت و فوریت باید باشد. به عنوان مثال، به وظایف روزانه خود نگاه کنید و نکات زیرا  در نظر بگیرید:

  • مهم و فوری: این کارها را فورا انجام دهید.
  • مهم اما فوری نیست: تصمیم بگیرید که چه زمانی این کارها را انجام دهید.
  • فوری اما مهم نیست: در صورت امکان این وظایف را محول کنید.
  • فوری و مهم نیست: این موارد را کنار بگذارید تا بعداً انجام دهید.

یک محدودیت زمانی برای تکمیل یک کار تعیین کنید

تعیین محدودیت‌های زمانی برای تکمیل وظایف به شما کمک می‌کند تمرکز و کارایی بیشتری داشته باشید. انجام یک تلاش اضافی کوچک برای تصمیم گیری در مورد زمان مورد نیاز برای هر کار نیز می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات احتمالی را قبل از بروز آنها تشخیص دهید. به این ترتیب می‌توانید برای مقابله با آنها برنامه ریزی کنید.

بین کارها استراحت کنید

هنگامی که بسیاری از کارها را بدون استراحت انجام می‌دهید، حفظ تمرکز و انگیزه سخت‌تر است. بین کارها کمی استراحت کنید تا سرتان روشن شود و سرحال باشید. چرت کوتاهی، پیاده روی کوتاه یا مدیتیشن را در نظر بگیرید.

خود را مدیریت کنید

از تقویم خود برای مدیریت طولانی مدت زمان بیشتر استفاده کنید. ضرب‌العجل‌های پروژه‌ها یا کارهایی که بخشی از تکمیل کل پروژه هستند را بنویسید. به این فکر کنید که چه روزهایی ممکن است بهتر باشد به کارهای خاص اختصاص دهید.

وظایف/فعالیت های غیر ضروری را حذف کنید

حذف فعالیت ها یا وظایف اضافی بسیار مهم است. تعیین کنید چه چیزی مهم است و چه چیزی سزاوار وقت شماست. حذف کارها/فعالیت های غیر ضروری، زمان بیشتری را برای صرف چیزهای واقعاً مهم آزاد می کند.

از قبل برنامه ریزی کنید

مطمئن شوید که هر روز را با یک ایده روشن از آنچه که باید انجام دهید شروع کنید و در نظر داشته باشید که در پایان هر روز کاری، فهرست کارهای خود را برای روز کاری بعدی بنویسید. به این ترتیب می‌توانید صبح روز بعد با نشاط کارهایتان را شروع کنید

نتیجه نامطلوب کاری در عدم مدیریت زمان

جمع بندی:

باتوجه به مطالب فوق در راستای مدیریت زمان در زندگی در می‌یابیم که به راحتی می‌توانیم فعالیت‌های روزانه و کاری خود را با بهترین کیفیت مدیریت کنیم، بعلاوه در کنار مدیریت زمان عادت‌های بد روزمره‌گی که منجر به اتلاف زمان میشود ترک دهیم، لذا برای دسترسی آسان به تکنیک‌های مدیریت زمان به شما عزیزان پیشنهاد می‌شود عضو باشگاه شریف استار شوید و از امکانات آن بهره‌مند شوید.