خلاقیت :خلق آنچه لیاقت شماست

خلاقیت

فهرست مطالب

تصور این که ابتکار به خرج بدهی و زندگی منحصر به فرد خود را داشته‌باشی، واقعا وسوسه‌انگیز است . آدم‌ها به خلاقیت غبطه میخورند. چه عالی می‌شود اگر آن‌فرد خلاق تو باشی و آدم‌ها به جای استیو جابز ،مارک زاکربرگ، جملات انگیزشی تو را دست‌به‌دست کنند . ما در این‌مقاله به شما خواهیم گفت، خلاقیت برای نوابغ نیست! همه‌ی ما خلاقیم تنها نیاز به کشف و پرورش آن داریم.

. جولیان چانگ با الهام از فلسفه چینی می‌گویید : « کافیست بتوانید با ورزیدن مهارت‌هایتان از دل شرایط سخت و متعارض سربلند بیرون بیایید.»  این چشم‌انداز جایگزین کمک می‌کند تا خلاقیت را یک پدیدار روزانه ببینیم که همگی در آن مشارکت داریم نه یک استعداد یا موهبت خارق‌العاده که عده قلیلی از آن بهره‌مندند.

خلاقیت یک زندگی منحصر به فرد به شما هدیه میدهد
خلاقیت مخصوص چه کسانی‌ست؟

این‌مقاله برای چه کسانی است؟

مخصوص همه افرادیست که تصور می‌کنند خلاق بودن کار دشواریست یا

«مخصوص کسانی است که می‌خواهند به علایقشان دست‌یابند »

پس بیایید شروع کنیم!         

خلاقیت، مهم‌ترین و اساسی‌ترین قابلیت  و توانایی انسان و بنیادی‌ترین عامل ایجاد ارزش است که در همه ابعاد زندگی نقشی کاملا حیاتی ایفا می‌کند. خلاقیت عبارتند از به کارگیری کامل توانایی‌های ذهنی برای ایجاد یک‌فکر یا راه‌‎حل یا مفهوم نو نسبت به خود شخص خلاق. خلاقیت از دیرباز عنصری تماما ذاتی، نهادینه شده و یا مورثی قلمداد شده اما امروز به عنوان نگرش خلاقانه، استعداد خلاقانه و بیشتر از همه تفکر خلاق موسوم است، الگوواره‌ای فراتر از عنصری با رویکردی درونی است.

حال، خلاقیت با چالش‌های مواجه است که با به کارگیری راهکار‌های مناسب می‌توان بر آن تسلط یافت. برای این‌کار باید عاداتی پایدار را بنا کرد و ترس‌ها را کنار زد تا بدین ترتیب زندگی‌تان دگرگون شود. این مقاله برای تمام هنرمندان، موسیقیدانان، کارآفرینان و همه‌ی افرادیست که از خود می‌پرسند :« چگونه می‌توانم خلاق‌تر شوم؟»

خلاقیت چیست؟

تاریخ خلاقیت

خلاقیت اولین بار کجا بود که دیده‌شد و هنوز که هنوز تحت تعقیب است ؟

 من به تنهایی که همیشه درگیر مسائل و راه کار تقویت خلاقیت بودم، هیچ‌گاه به این مسئله برنخوردم که اصلا خلاقیت از کجا به زندگی من به عنوان انسان راه پیدا کرده! وقتی ماجرای تاریخ خلاقیت رو متوجه شدم بسیار جالب و متفاوت در نظرم جلوه کرد و قصد دارم بخشی از این ماجرا رو با شما به اشتراک بگذارم.

خلاقیت تاریخ طویلی ندارد. دیکشنری آکسورد تنها یک کاربرد از آن واژه را در قرن هفدهم ضبط کرده‌است، آن هم در معنایی دینی. بدین صورت که :« در سفر پیدایش، خدا را می‌یابیم و خلاقیتش را .»

پس خلاقیت به عنوان قوه‌ای متعلق به یک موجود _ چه الهی –چه فانی – سابقه چندانی ندارد. صفت آن خلاق به معنای مبتکر و خیال پردازی است که ایده‌‎های بدیع داشته‌باشد. اگرچه در دوره‌ی اولیه مدرن وجه وصفی این واژه بیشتر از وجه اسمی آن به کار رفته‌است. خدا خالق است و در سده‌های هفدهم و هجدهم، این نیروی خلاق همچون واژه‌ی کم کاربرد خلاقیت، امری الاهی دانسته‌ میشد.

تاریخ و خلاقیت

وارد دوره‌ی جدیدی از کاربرد خلاقیت می‌شویم.

 بمب اتمی ،خاتمه جنگ جهانی دوم را رقم زد و آغازی شد بر جنگ سرد.

جنگ سرد خلاقیت را به داستانی صرفا آمریکایی تبدیل کرد. خلاقیت مادی، محصول جنگ سرد بود. نمادی بود از فردگرایی و آزادی آمریکاییان در مقابل ایدئولوژی‌هایی که همه را به همرنگی با جماعت تشویق می‌کرد.

دوره‌ی جدید خلاقیت

در 1950یک روانشناس پیشرو اظهار نظر کرد که تنها بخش کوچکی از ادبیات تخصصی به خلاقیت پرداخته‌اند، که در همین دهه «جنبش خلاقیت» خوداگاهانه و با حمایتی گسترده، بسط و توسعه یافت. کتاب‌شناسی‌هایی تولید شد که به این‌حوزه هویتی ممتاز می‌بخشید. کنفرانس‌هایی برگزار شد، نشریاتی تاسیس شد، سمینارهایی تحت عنوان چیستی خلاقیت، اهمیت آن و عوامل تاثیرگذار بر آن برگزار شد. تعاریف زیادی از خلاقیت از رشته‌های گوناگون و افراد مختلف ارائه شد اما هیچگاه توافق فراگیری وجود نداشت که کدام از این تعاریف فعالیت تعریف درستی است!

اما احساس و گرایشی پدیدار شد که بین خلاقیت و مفهوم «واگرا » رابطه‌ای بنیادین می‌دید. افراد واجد خلاقیت فرض می‌شوند که بتوانند در مواجه با یک مسئله طیفی از پاسخ‌های ممکن را طرح کنند و تصور کنند و از فهم رایج و پذیرفته‌شده فاصله بگیرند، در حالیکه تفکر‌واگرا به دنبال یک پاسخ درست برای مسائل است. تفکر واگرا و همگرا مقابل هم هستند همانطور که همرنگی با جماعت در مقابل خلاقیت است.

می‌توان گفت خلاقیت از آن‌زمان تا به امروز هر روز بیش‌تر از پیش رشد پیدا کرده و اوج گرفته. آزمون‌های خلاقیت هنوز در جریان‌اند و طیف گسترده‌ای در مقایسه با نسخه‌های قدیمی به وجود آمده‌است.

 

راه خلاقیت و عملکردهای پیش‌رو

راه پیش رو

حالا که با تاریخ خلاقیت آشنا شدیم و فهمیدیم همواره در حال رشد می‌باشد و مختص به همه‌ی ماست .

برای خلاق بودن اگر راستش را بگوییم راه درازی را در پیش دارید اما نمی‌توان گفت که پایان این‌راه کجاست. در این‌مقاله به شما خواهم گفت که با یک زندگی آرام و منظم چگونه برای یک عقاید و مسیر پر خطر و خارق‌العاده آماده‌شوید.

یکی از راه‌های فتح دنیای خلاقیت، ایده‌پردازی است.

برای خواندن مقاله کلیک کنید.

خلاقیت در خواب یک هنرمند

خلاقیت در خواب یک هنرمند

برایتان با مثالی از اساتید خلاقیت در هنر شروع می‌کنیم، سالوادور دالی، نقاش سورالیسم اسپانیای که سیبیلی نازک و رو به بالا داشت. قبل از هرکار بر روی ایده‌های بزرگش، ابتدا خوب و عمیق می‌خوابید. دالی به « آرامش روحی و جسمی » اعتقاد داشت و قبل از اینکه به سراغ بوم نقاشی برود و کار جدیدی را شروع کند خوابی عمیق و راحت را تجربه می‌کرد. حتی برای اینکه رویاهایش را تحت تاثیر قرار دهد از خدمتکارش می‌خواست عطر‌ها یا رایحه‌هایی را روی بالشتش بریزد و در هنگامی که خواب است اهنگی به آرامی نواخته شود نور بتابد تا بتواند خواب‌هایش را رنگی‌تر ببیند  و در صبح هنگام چند ساعتی را به تصویر‌سازی از آنچه دیده بود می‌پرداخت.

شاید در نگاه‌اول برای ما فعالیت‌های این‌چنینی خیال و تصور خلاقیت را سریع، آسان و بیگانه با شدت و یکنواختی کار روزانه نشان می‌دهند ولی با نگاهی دقیق‌تر به این لحظات الهام بخش، درمی‌یابیم تنبلی یا انتظارکشیدن، برای اینکه ایده‌ای به ذهن برسد، راه خلق شاهکار نیست.

استادانی مثل دالی قادرند الهامات را بشناسند و بر آن اساس وارد عمل‌شوند زیرا پیشاپیش برای کارهایشان وقت‌گذاشته‌اند. آنها خاک را آماده کرده اند و بذر عقایدشان را ابتدا کاشته‌اند.

ابزار کار خلاقان

افراد خلاق با ابزار کارشان آشنا هستند و ساعت‌ها را صرف کرده‌اند تا به عقایدشان شکل دهند.

مک‌ کارتنی موسیقی‌دان، منتظر عقاید نمی‌ماند تا مانند اصوات از طریق هوا منتقل شوند، او با توجه به آهنگ‌سرایی دیگران و با گسترش عقایدش برای درک ضرب اهنگ‌ها در دنیای پیرامون، نقطه نظرات و ایده‌آل‌هایی کسب می‌کند درست مانند تعمیرکار ماشینی که با شنیدن صدای موتور می‌تواند تشخیص دهد که ایا درست کار می‌کند یا نه. او بعد از مدتی به این صدا عادت می‌کند و می‌گوید:« اهان .. همینطوری باید کار کند »

برای رشد خلاقیت ،بی‌اهمیت را رها کنید

بی اهمیت ها را رها کنید

شاید دوست داشته‌باشید مرتب روی کاناپه لم بدهید و تلویزیون ببینید اما آیا دوست ندارید عادت‌های ماندگاری را که می‌تواند زندگیتان را دگرگون سازد جایگزین این عادت‌های قدیمی کنید.

من این‌سوال را می‌پرسم : ای همه‌ی کسانی که به دنبال خلاقیت لابه‌لای کتاب‌ها و سایت‌ها می‌گردید آیا آماده‌اید بازی کردن، فیلم‌های بیهوده دیدن، تا دیروقت بیرون ماندن، کتاب‌های مزخرف و بسیاری از عادت‌های بی‌فایده را فدا کنید ؟

اگر کارهای بی‌اهمیت زندگیتان را فدا کنید و از آن‌ها دست بکشید، فرصت این را پیدا می‌کنید که عقاید بزرگتان را پرورش دهید.

شروع راه خلاقیت

برای شروع

پیشنهاد ما برای شما برپا کردن یک دفتر، اتاق و یا حتی میزی برای خودتان است. فضایی را ایجاد کنید که در آن آرامش و آسایش ذهنی داشته‌باشید. هرچیزی که در محیط سبب حواس پرتی می‌شود بردارید حتی می‌توانید اینترنت انجا را هم قطع کنید. قدرت اراده‌ی ما محدود است و ما نمی‌خواهیم با حواس‌پرتی آن را هدر‌دهیم . همه‌ی این کار‌ها برای آماده‌سازی بستری برای ایجاد و پرورش خلاقیت است.

برای ایجاد عادتی خلاق و ماندگار ابتدا کارهایتان را آماده کنید و هدفتان را مشخص نمایید، به این ترتیب می‌توانید با حداقل سعی و تلاش ممکن کار را آغاز کنید.

کار بر روی عقاید بزرگ ممکن است موجب شلوغی و بهم‌ریختگی شود برای چنین بهم‌ریختگی ابتدا فضا را مرتب و اماده‌سازی کنید.

زمانیکه کار روزانه‌تان به پایان رسید فضای کارتان را مرتب کنید و یادداشت‌هایتان را سامان دهید، سپس عقاید و کار فردایتان را به همراه وسایلی که نیاز دارید آماده کنید و به خواب روید.

همانطور که حرکات کششی موجب گرم شدن عضلات ورزشکاران می‌شود این کار به شما کمک می‌کند با عقاید و افکارتان رابطه صمیمیت سریع‌تری برقرار نمایید .

 

با خلاقیت کارآمدتر باشید

کارآمدتر باشید

گاهی اوقات فرایند خلاقیت با نا‌‌‌مرتبی، درهم برهمی همراه است. عقاید خوب و بد هردویشان ممکن است در ساعات غیر معمول رخ‌دهند و در ضمن در مکان غیر منتظره مثل زیر دوش حمام. به‌همین دلیل باید در این موارد کارآمد باشید. برای این‌کار پیش‌بینی کنید به چه چیزهایی نیاز دارید، آنها را طوری سامان دهید که دم‌دست باشند و شما بتوانید به راحتی به آنان دسترسی داشته‌باشید.

آیا شما دوست دارید وقتی بر روی نظریه‌ای بزرگ کار می‌کنید وقتتان را با به دنبال یادداشت‌ها و دیگر وسایل تلف کنید؟

برای خلاقیتتان تاریخ بگذارید

قابلیت اجراییتان را بیشتر کنید

تقویم را باز کنید، برای پروژه خلاقانه‌تان زمان تعیین کنید و هرر‌وز این زمان را در تقویمتان قرارداده و خود را مقید به انجام آن کنید. در پایان هر هفته یا هر ماه از خودتان بپرسید من به چند ایده جدید دست یافتم؟ آیا به هدف مورد نظرم نزدیک‌تر شدم؟

اگر هر روزه هرچند کم ایده‌های بزرگتان را دنبال کنید به پیشرفت هدفتان کمک خواهیدکرد .

با خلاقیت ذهن خود را خلاق‌تر کنید

ذهن نا‌خودآگاهتان را تغذیه کنید

هرشب قبل خواب چند ثانیه تصاویری از ایده‌هایتان را در ذهن خود نگه دارید، این باعث می‌شود وقتی ایده‌ای در ذهن باشد به ضمیر ناخودآگاه رود و همچنان که در خواب هستیم بر روی آن ایده کار می‌کنیم و زمانی بیدار می‌شویم سعی کنیم ایده‌ها را بنویسیم.

به ازای هر ایده‌ی خلاقانه به خودتان پاداش دهید

به خودتان پاداش دهید

در کتاب معنوی هندو‌ها نوشته شده‌است شما حق کارکردن دارید اما حق ندارید به نتیجه کار بچسبید نباید هیچگاه برای پاداش وارد عمل شوید و در ضمن نباید زیاد تنبلی به خرج دهید. برای پرورش انگیزه پیروزی‌های مورد نظر قرار دهید. شما می‌تونید رفتن به کافه، ملاقات با دوستانتان را پاداش خود قرار دهید. هدف این نیست که فقط به خاطر پاداش روی ایده‌تان کار کنید ، باید پلی ذهنی میان مسیر خلاق و تجارب مثبتتان بسازید.

ریشه های خلاقانه خود را پیدا کنید.

ریشه‌های خلاقیتتان را دریابید

استعداد فرصت و ثروت به تنهایی کافی نیستند. ممکن است هنرمندان با استعداد از دیگر افراد خیلی سریع‌تر پیش روند اما اگر ایده‌ای در دسترس نداشته‌باشند ،استعدادشان فایده‌ای نخواهد داشت.

اگر هدف خود را بشناسید میتوانید سوار بر زورق خود در این‌جریان زندگی حداقل در مسیر درست حرکت کنید هرچند نمی‌توانید جریان را تحت کنترل در‌بیاورید اما دست کم هدایت شده‌تر پیش میروید.

آیا آماده هستید برای خلاقیت نقشه بکشیم و به دام بیندازیمش!؟

قبل از هرچیزی لازم است به شما بگویم نقشه اصلی نقشه زندگی شماست، برای زندگیتان نقشه بکشید. نیازی نیست وارد جزئیات شوید هدف این است نکات مهم زندگیتان و موفقیتهای کنونی‌تان مشخص شود و این نکته که چه چیزی توجه شما را جلب می‌کند یا موجب می‌شود تا ساعت 3 صبح بیدار بمانید.

خلاقیت را از دام موانع زندگیتان نجات دهید و آنها را شناسایی کنید و این را به خاطر داشته‌باشید که ما از شکست‌هایمان به اندازه موفقیت‌هایمان می‌توانیم درس بگیریم .

در خلاقیت متفاوت عمل کنید

جمع بندی

در این مقاله برایتان گفتیم که افسانه‌های نوابغ رنج کشیده را که ناگهان الهه‌ی‌الهام به سراغشان آمده و زندگی بر وقف مرادشان شده را فراموش کنید. این روزها داشتن خلاقیت مهم‌تر از آن است که منتظر بنشینیم.

خلاقیت حاصل ترکیب استعداد و سخت کوشی است و هیچ‌یک از اینها به تنهایی کافی نیستند. کافیست خلاقیت را با یک کنجکاوی هم قدم کنیم ، باید پرسه زنی سرگردان شویم و این یعنی نباید اگر راه اصلی‌مان را گم کردیم بترسیم ترس، دشمن خلاقیت است.

آموختن خلاقیت مثل هر مهارت دیگری به تمرین نیاز دارد، هنریست مهجور و تلاشی مهجور تر .