با تست استعدادیابی رشته خود را بهتر انتخاب کنید

با تست استعدادیابی انتخاب رشته‌ی درست داشته باشید.

فهرست مطالب

ما انسان ها همواره در زندگی خود در حال تست استعدادیابی‌های خودمان هستیم.

به کدام درس علاقه داریم؟! کدام شغل را می‌پسندیم و خود را در چه جایگاه‌هایی می‌بینیم؟

حال که نوبت انتخاب رشته می‌رسد باید انتخابی کنیم که مارا به خود واقعیمان نزدیک‌تر کند.زیرا رشته امروز در مدرسه، رشته‌ی دانشگاهی ما را انتخاب می‌کند و در ادامه شغلی که قرار است تمام زندگی به آن بپردازیم را بر‌می‌گزیند.

معیار انتخاب رشته در تست استعدادیابی

ملاک‌های انتخاب رشته

 ملاک‌های انتخاب رشته دو عنصر اساسی برای انتخاب رشته، شناخت خود و شناخت رشته دانشگاهی است. اگر در انتخاب رشته تحصیلی این دو اصل هم‌زمان با هم مورد توجه قرار‌گیرد منجر به رضایت در انتخاب و موفقیت در تحصیل می‌شوند.

شناخت خود به واسطه تست استعدادیابی

شناخت خود

شناخت علاقه‌ها و رغبت‌های خود

رغبت به معنای میل و اراده است و علاقه یعنی میل به دوست داشتن! رغبت بالا به یک رشته تحصیلی باعث ایجاد پشتکار و جدیت و در نتیجه لذت از زندگی می‌شود.  

با تست استعدادیابی علاقه‌های خود را بشناسید
تست استعدادیابی مناسب کشف استعدادهای نهان شما

شناخت استعدادهای خود

شناخت از یک نظر یعنی توانایی بالقوه ای که فرد را برای انجام دادن کار آماده می‌کند. اگر رشته تحصیلی متناسب با استعداد فرد باشد، امکان رشد و شکوفایی استعدادهای نهفته فرد فراهم‌خواهد شد. این کشف استعداد و رشد در آن، موفقیت تحصیلی و شغلی به همراه خواهد داشت.

شناخت سوابق تحصیلی خود

اینکه دانش آموزان در درس های مرتبط با رشته تحصیلی مورد علاقه خود چه نمراتی را کسب کرده‌اند به شناخت توانایی فرد برای انتخاب رشته کمک می‌کند.

تیپ شخصیتی من کدام است؟
انتخاب رشته و شغل آینده با تست استعدایابی

شناخت ارزش‌های خود

ارزش‌ها یعنی آن‌چیزی که برای تحصیل و شغل آینده شما اهمیت دارد. هدف شما از انتخاب این رشته و در نهایت این شغل چیست؟ ارزش های شما کدام است؟

شناخت تیپ شخصیتی خود

این موضوع را با این تعبیر مولانا آغاز میکنم: هرکسی را بهر کاری ساختند / میل آن را در دلش انداختند.

تیپ شخصیتی افراد در ارتباط با نوع شغلی که انتخاب می‌کنند مهم است. در اینجا با 16 نوع تیپ شخصیتی آشنا خواهید شد.

کدام رشته را انتخاب کنم برای من بهتر است؟
انتخاب شغل به واسطه‌ تست استعدادیابی
ISTP: زبردست

تیپ شخصیتی ISTP افرادی بسیار منطقی هستند. آن‌ها عاشق انجام کارهای جدید‌ هستند و ممکن است به سرعت از انجام کارهای روزمره خسته‌شوند. این افراد ساکت و ممتنع، علاقه‌مند به چگونگی و چرایی کارها و دارای مهارتی عالی در زمینه مکانیک هستند. این دسته از افراد در لحظه زندگی می‌کنند و بسیار اهل ریسک کردن‌اند.

ISTJ: بازرس

ویژگی روتین این تیپ شخصیتی جدی و ساکت، علاقه‌مند به امنیت و زندگی مسالمت آمیز هستند. این افراد بسیار کامل، مسئولیت‌پذیر و قابل اعتمادند همچنین قدرت تمرکز خیلی بالایی دارند. معمولاً علاقه‌مند به حمایت و ترویج سنت‌ها هستند و به طور پیوسته در جهت رسیدن به اهدافی مشخص کار می‌کنند. آن‌ها این توانایی را دارند تا به محض اینکه راجب یک کار تصمیم گرفتند نسبت به انجام آن اقدام کنند.

ISFJ: محافظ

این تیپ شخصیتی یکی از رایج‌ترین‌‌هاست. به گفته دیوید کرسی ISFJ ها حدود 9 تا 14 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. این دسته افراد ساکت، مهربان و وظیفه شناس هستند. معمولاً نیازهای دیگران را در اولویتی بالاتر از نیازهای خودشان قرار می‌دهند.

شخصیت‌هایی بسیار پایدار و و اهل عملند، آن‌ها برای حفظ امنیت بسیار ارزش قائل هستند. این افراد به راحتی می‌توانند احساسات دیگران را درک ‌کنند و بسیارعلاقه‌مندند تا به هر نحوی به دیگران کمک برسانند.

ISFP: هنرمند

به گفته دیوید کرسی تقریباً 5 تا 10 درصد افراد تیپ شخصیتی ISFP دارند.افراد دارای تیپ شخصیتی ISFP افرادی بسیار آرام، جدی، حساس و مهربان هستند. این گروه از افراد غالبا درگیری را دوست ندارند و به احتمال خیلی قوی کارهایی را که ممکن است در انتها منجر به درگیری شود را انجام نمی‌دهند.

این قبیل افراد معمولا بسیار وفادار هستند و درک بسیار بالایی از مسائل مربوط به حیطه زیبایی شناختی دارند. باید بگویم که این تیپ شخصیت هیچ علاقه‌ای به هدایت کردن یا کنترل دیگران ندارند. انعطاف پذیرند و ذهن بازی دارند و همیشه خلاق هستند. شاید مهمترین نکته در مورد این افراد این باشد که از تک‌تک لحظات خود لذت می‌برند.

INFJ: وکیل شخصی

یکی دیگر از نواع تیپ های شخصیتی INFJ است که شامل افرادی بسیار با خلاق، مهربان و بسیار مراقب و محتاط است. INFJ ها معمولاً افرادی محافظه کارند اما نسبت به احساسات دیگران بسیار رئوف هستند. این افراد بسیار آرام، اصیل و بامتانت‌ هستند. بخاطر پشتکاری که در انجام کارها از خود نشان می‌دهند همواره مورد احترام دیگرانند.

INFP: ایده آلیست

این افراد بسیار آرام، و ایده‌آلیست هستند. علاقه‌مند به خدمت‌رسانی به بشریت‌اند و افرادی بسیار وفادار و انطباق پذیرند. این دسته افراد همانطور که در بالاتر برایتان ذکر کردیم آرام هستند اما زمانی که حس کنند ارزش‌هایشان در حال تهدید شدن است دیگر آرام نمی‌مانند. این قشر افراد معمولاً تبدیل به نویسندگان زبردستی می‌گردند و بارزترین ویژگی این افراد این است که بسیار علاقه‌مند به درک و کمک‌رسانی به مردم هستند.

INTJ: دانشمند

از میان انواع شخصیت  Myers-Briggs این تیپ شخصیتی افرادی بسیار مستقل‌ و مصمم دارد که توانایی استثنایی در تبدیل نظریه‌ها به برنامه‌های از خود نشان می‌دهند. برای دانش بسیار ارزش قائل‌اند. استانداردهای بسیار بالایی در نوع عملکردشان در نظر دارند. رهبرانی ذاتی و با استعداد هستند.

INTP: متفکر

این دسته افراد بسیار منطقی و بااخلاق هستند. در برخورد با نظریه‌ها و ایده‌های مبتکرانه بسیار هیجان‌زده‌ می‌شوند. برای این تیپ شخصیت برخورداری از ویژگی چون شایستگی و منطق بسیار باارزش محسوب می‌شود. معمولا بسیار ساکت‌اند و هیچگونه علاقه‌ای به نسبت به پیروی از دیگران از خود نشان نمی‌دهند.

ESTP: پر از رمز و راز

افرادی با این تیپ شخصیتی اغلب به عنوان فردی بسیار  کارگرا و جذاب شناخته می‌شوند. ESTP ها از گذراندن اوقاتشان با دوستان و آشنایان بسیار لذت می‌برند. آن‌ها به زمان حال علاقه‌مند هستند و بیشتر بر روی جزئیات تمرکز می‌کنند و نگاهی وسیع‌تر به مسائل زندگی دارند. ویژگی بارز این افراد رفتاری دوستانه‌، سازگار‌ و عمل‌گرا است. ESTP ها افرادی بسیار خطرپذیر هستند.

ESTJ: کارگردان

افرادی اهل عمل، سنتی و بانظم هستند و در بسیار از مواقع این تیپ شخصیتی ورزشکاران را شامل می‌شود. این دسته علاقه‌ای به مباحث تئوری یا انتزاعی ندارند مگر اینکه کاربرد عملی را ببینند. همیشه دیدگاه روشنی از اوضاع اطرافشان دارند. وفادار و سخت کوشند. این تیپ شخصیتی برای موضوعاتی چون امنیت و زندگی مسالمت‌آمیز ارزش بسیاری قائل هستند.

ESFP: مجری

افرادی که دارای تیپ شخصیتی ESFP هستند اغلب به صورت خودجوش مدبر و برون‌گرا توصیف می‌شوند. آن‌ها دوست دارند همیشه در مرکز توجه باشند و اغلب از آن‌ها به عنوان هنرمند یاد می‌شود. این دسته افراد بسیار مردم‌گرا و سرگرم کننده هستند و آنها با لذت خود همه چیز را برای دیگران سرگرم کننده‌تر می‌کنند. لحظه ای زندگی می‌کنند، آنها تجربیات جدید را دوست دارند. آن‌ها از تئوری و تحلیل غیرشخصی بیزارند. علاقه‌مند به خدمت به دیگران است. احتمالاً در موقعیت‌های اجتماعی در مرکز توجه باشد. عقل سلیم و توانایی عملی کاملاً پیشرفته.

ENFJ: جهش دهنده

از بین تیپ‌ها و انواع شخصیت که تا کنون به شما معرفی کردیم تیپ شخصیتی ENFJ اغلب به عنوان قوی‌ترین شخصیت شناخته می‌شود. این دسته افراد قادرند با همه تیپ‌های شخصیتی دیگر به راحتی دوست شوند (حتی با افراد درونگرا یا برونگرا). به دلیل توانایی بالا آن‌ها در درک کردن دیگران می‌توانند به راحتی مردم را تحت تاثیر قرار دهند. تیپ شخصیتی  ENFJ را میتوان نقطه تقابل شخصیت ISTP دانست.

ESFJ: مراقب

این افراد بسیار خونگرم، محبوب و وظیفه شناس هستند. اصولا نیازهای دیگران را برتر از نیازهای خودشان می‌دانند. احساس مسئولیت و وظیفه قوی دارند. علاقه‌مند به خدمت‌رسانی به دیگران هستند.

ENFP: قهرمان

از میان انواع شخصیت متعددی که تا‌کنون برای شما ذکر کردیم این تیپ شخصیتی غالباً از افرادی مشتاق، جذاب و خلاق تشکیل شده است. این افراد بسیار پرانرژی و مستقل هستند. آن‌ها قادر به انجام هر کاری هستند که مورد علاقه آن‌ها باشد.

ENTP: بحث کننده

این دسته افراد بسیار خلاق مدور و از نظر سطح فکری بسیار باهوش هستند. همچنین این افراد در طیف وسیعی از امور مهارت بالایی از خود نشان می‌دهند و باعث می‌شوند تا دیگران از گفت و گو با آنها بسیار لذت ببرند. همچنین توانایی درک مفاهیم و استفاده از منطق برای یافتن راه حل‌های مناسب دارند.

ENTJ: رهبر

اغلب افراد این تیپ شخصیتی را افرادی قاطع، با اعتماد به نفس و جذاب معرفی می‌کنند. این تیپ شخصیتی تمام ویژگی‌های یک رهبر از جمله توانایی عالی برای درک مشکلات مردم و پیدا کردن راه حل‌های جامع را دارند. این افراد به راحتی می‌توانند در جامع سخنرانی کنند و برای ویژگی‌هایی مانند دانش و صلاحیت ارزش بسزایی قائل‌اند و در برابر ناکارآمدی و بی نظمی بسیار پرخاشگرانه عمل می‌کنند.

بهترین زمان استعدادیابی چه زمانی است ؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال اساسی می‌توانید دکمه‌ی زیر را کلیک کنید 

شناخت شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی

برای انتخاب رشته داوطلب شخصا باید به رشته‌های مختلف شناخت داشته باشد . انتخاب رشته تحصیلی حق مسلم هر فرد است ولی باید از این حق مسئولانه، آگاهانه و با مشورت دیگران استفاده‌ کرد .

سوالات اساسی در این رابطه:

  1. ماهیت رشته تحصیلی چیست؟ این رشته درباره چه مسائل و موضوعاتی بحث می‌کند ؟ آیا این رشته مورد علاقه شما است؟
  2.  توانایی‌های مورد نیاز علمی برای این رشته چیست؟
  3. توانایی‌های فارغ‌التحصیلان این رشته چیست؟سوابق تحصیلی وی تایید کننده این توانایی ها می‌باشد؟
  4. بازار کار این رشته به طور نسبی چگونه است؟
  5. شرایط ادامه تحصیل در این رشته چیست؟ تا چه مقطعی می‌تواند و می‌خواهد ادامه تحصیل دهد؟

جمع بندی

بهترین راه انتخاب رشته‌ی تحصیلی این است که دانش آموزان بتوانند بین خود و رشته یک نوع هماهنگی برقرار نمایند. یعنی خود را بشناسد و در کنار آن ویژگی‌های رشته تحصیلی مورد علاقه خود را هم بشناسد. در نهایت هماهنگی بین این دو اصل مهم نتایج ارزشمندی را به بار خواهد آورد.یکی از بهترین روش‌ها که شناخت کاملی از خودمون ارايه می‌کنه شرکت در تست‌های استعدادیابی مثل تست استعدادیابی شریف استار میباشد.