۴ راهکارآموزش کارآفرینی در مدارس

آموزش کارآفرینی در مدارس

فهرست مطالب

منظور از آموزش کارآفرینی در مدارس چیست؟

احتمالا از هر معلمی که در مدارس مشغول تدریس هستند شنیده‌اید که اولویت اصلی آنها موفقیت دانش آموزان است، بنابراین لازمه‌ی کسب موفقیت، معرفی جوانان به آموزش کارآفرینی است که باید از سنین پایین، شروع شود؛ به همین دلیل اجرایی کردن کارآفرینی در کلاس‌های درس برای دانش‌آموزان و معلمان به طور یکسان اهمیت ویژه ای دارد.

هدف اصلی آموزش کارآفرینی در مدارس این است که نوجوانان و جونان به راحتی بتوانند مسیر کارآفرینی را به خوبی یاد بگیرند و درآینده یک کارآفرین موفق شوند.

با توجه به اهمیت و فواید کارآفرینی، کشورهای مختلف از جمله ایران در پی تأسیس و گسترش مدارس کارآفرینی و آموزش کارآفرینی در مدارس جهت شناسایی و تربیت افراد کارآفرین می‌باشند.

مفهوم آموزش کارآفرینی

آموزش کارآفرینی چیست؟

به زبان ساده، آموزش کارآفرینی با ارائه اطلاعات و آموزش‌های لازم، دانش آموزان را برای راه اندازی کسب و کار خود آماده می‌کند، از آنجا که هیچ مسیر واحدی برای موفقیت برای کارآفرینان یا الزامات آموزشی خاصی وجود ندارد، دانش آموزان می‌توانند از طریق کلاس‌ها و مدل‌های آموزشی خود را تبدیل به کارآفرینان موفق کنند.

اهمیت کارآفرینی در برنامه درسی مدارس:

یادگیری کسب و کار

دانش‌آموزان می‌توانند نوشتن را تمرین کنند، سوالات مصاحبه  تهیه کنند و با کارآفرینان مصاحبه‌کنند. سپس می‌توانند اطلاعات را در فهرستی از انواع کالاها و خدمات، مکان‌ها و ساعات کار کسب‌و کار جمع‌آوری کنند و در آخر در مورد مکان، تبلیغات و محصولات با یکدیگر بحث‌کنند.

مهارت صحبت کردن

دانش‌آموزان را می‌توان برای ارائه ایده‌ها یا محصولات تجاری که فکر می‌کنند دیگران علاقه‌مند به خرید آن‌ها هستند، به چالش کشید. سپس آنها درباره مخاطبان بالقوه محصول و اینکه چگونه می‌توانند تغییراتی در آن ایجاد کنند که برای مخاطبانشان جذاب‌تر خواهد بود، بحث می‌کنند. دانش‌آموزان همچنین می‌توانند در مورد اینکه این محصول با چه چیزی و با چه کسی رقابت خواهد‌کرد، مشورت کنند.

مهارت‌های تفکر

به دانش‌آموزان ابتدا بیاموزید که به کارهای مثبت و قوی فکر کنند و سپس نقاط ضعف خود را  پیدا کنند تا بتوانند تغییرات مورد نیاز را برای جذاب‌تر کردن محصولشان را بیابند، همچنین به دانش آموزان اجازه دهید درک کنند، اشتیاق و رضایت داشته باشند تا ایده های اصلی خود را ارائه دهند تا با منابع محدودی که دارند را  گسترش بدهند.

مهارت خلاقیت

به دانش‌آموزان ابتدا تخیل را یاد بدهید، به این شکل که یک شی مشترک را به همه دانش‌آموزان بدهید و از آنها بخواهید تا  آن شی را با دید متفاوتی تصور کنند، این کار باعث می‌شود که دانش آموزان همان شی را از منظری متفاوت ببینند، بنابراین دانش آموزان وادار می‌شوند تا احتمالات را در یک شیء مشترک به روشی جدیدی ببینند.

مهارت های تحقیق

از دانش‌آموزان بخواهید تا صفحات محتلف را بررسی کنند تا کسب‌وکارها، نام‌ها، مکان‌های جغرافیایی و عملکرد آن‌ها را پیدا کرده و دسته‌بندی کنند. در نهایت نتایج را  با نام‌های متفاوتی در همان کسب‌وکار تولید کنند یا بفروشند.

چگونه کارآفرینی می‌تواند به دانش آموزان در آینده کمک کند؟

آموزش کارآفرینی می‌تواند به آماده سازی دانش‌آموزان برای چالش‌های غیرمنتظره کسب‌و کار از طریق توسعه مهارت‌های آن‌ها و تشویق آن‌ها به نوآوری و سازگاری کمک کند.

نمونه هایی از آموزش کارآفرینی

آموزش کارآفرینی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد و دانش آموزان می‌توانند بر اساس سبک یادگیری و ترجیحات فردی خود به سمت یک یا چند گرایش مختلف شوند، اما باز هم، هیچ قانونی وجود ندارد که بگوییم دانش آموزان  تنها  باید یک یا چند مسیر را دنبال کنند، در اینجا  انواع آموزش کارآفرینی به شرح زیر می‌باشد:

موانع آموزش کارآفرینی

یادگیری از مربیان حرفه‌ای

یکی دیگر از منابع عالی آموزش کارآفرینی، یادگیری از فردی است که تخصص کسب و کار دارد. یک مربی می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا مهارت‌های عملی را بیاموزند و بفهمند که چگونه ایده کسب‌و کار خود را از روی ابتدا اجرا کنند، همچنین یکی از مزایای دریافت آموزش کارآفرینی توسط یک راهنما این است که آنها ممکن است بتوانند دانش آموزان را با مجموعه‌ای از متخصصان دیگر مرتبط کنند.

برنامه آموزشی تجربی

مکان‌هایی مانند استودیوهای آموزشی ممکن است یک برنامه اختصاصی با برنامه درسی کارآفرینی نوآورانه داشته باشند تا به نسل بعدی کارآفرینان کمک کنند تا مسیر خود را آغاز کنند. این برنامه‌ها اغلب دارای یک مدل یادگیری هستند، که در آن کارآفرینان به هنگام توسعه ایده کسب و کار خود با منابع و سرمایه گذاران مرتبط می‌شوند.

موانع آموزش کارآفرینی

موانع آموزش کارافرینی در مدارس

عدم تعادل مدرسه با سرمایه گذاری

بیشتر کارآفرینان جوان پس از اتمام مدرسه روی نوآوری‌های خود کار می‌کنند، بنابراین جای تعجب نیست که ایجاد تعادل بین این دو چالش بزرگی است.

عدم سنجش فکری.

بخش بزرگی از آموزش کارآفرینی در مورد توسعه ذهنیت کارآفرینی است. اندازه گیری این بسیار سخت است. بنابراین باید روی این چالش متمرکز بود.

علت ضعف زمینه آمموزش کارآفرینی
عدم متمرکز ماندن بر اهداف اصلی

محدودترین منبع یک دانش آموز کارآفرین زمان است. بسیاری از تیم‌ها تشخیص اینکه چه چیزی واقعاً برای موفقیت در بازار اهمیت دارد،  بسیار مشکل است، و همین باعث می‌شود که اهداف اصلی نادیده گرفته شود.

عدم استانداردسازی

برخی از مربیان فکر می‌کنند باید استانداردهایی برای آموزش کارآفرینی وجود داشته باشد، که این فکر اشتباه است، زیرا هر برنامه‌ای آموزشی مرتبط با تخصص های مختلف است.

آموزش پروژه محور کارآفرینی
راهکارهای توسعه کارافرینی در مدارس:
مشارکت در کلاس را به بحث های گروهی تبدیل کنید

به جای بحث های کلاسی استاندارد، به دانش آموزان فرصت دهید تا سخنرانی عمومی را تمرین کنند، با این فعالیت‌ها، بچه‌ها هنگام صحبت با مخاطبان، فشار مثبتی را احساس می‌کنند، که همین تکنیک را کارآفرینان هنگام صحبت کردن با سرمایه گذاران انجام می‌دهند.

آموزش پروژه محور

زمانی که کارآفرینان یک استارتاپ راه اندازی می‌کنند، اغلب با تلاش برای حل یک مشکل تعریف شده شروع می‌کنند، معلمان می‌توانند یک طرح پروژه را راه‌اندازی کنند که دانش‌آموزان را برای تعریف مشکلات دنیای واقعی و ایجاد راه‌حل برای آن مشکلات توانمند شوند.

پلتفرم‌های آموزش کارآفرینی
متون غیرداستانی با کیفیت بالا را در برنامه درسی ادغام کنید.

با آوردن مطالب مرتبط به کلاس درس، معلمان می‌توانند دانش آموزان را با مسائلی که به آنها اهمیت می‌دهند درگیر کنند، بنابراین دانش آموزان می‌توانند علتی را که برایشان مهم است تحقیق کنند.

با ابزارها و پلتفرم های معتبر کار کنید.

با گسترش ابزارهای ارتباطی آموزش درس برای دانش‌آموزان متنوع می‌شود، اما باید حواستان باشد این ابزارها، اغلب کاربرد محدودی در کلاس درس دارند و  دانش‌آموزان را به دنیای دیجیتالی سوق می‌دهد.

نهایت آموزش کارآفرینی

جمع بندی:

اگر شما دانش آموزان عزیز علاقه به کارآفرینی دارید، شریف استار می‌تواند به شما  کمک کند تا مهارت‌های کارآفرینی خود را از طریق آموزش کسب کنید و آنها را پیاده سازی کنید، پس کافی است عضو باشگاه شریف استار شوید شوید.