هدف از ایجاد کسب و کار

هدف از ایجاد کسب و کار

فهرست مطالب

در واقع در تعریف هدف کسب و کار به طور ساده می‌توان گفت که هر دستاوردی که سازمان می خواهد در کوتاه مدت یا بلند مدت به آن دست یابد، هدف یک کسب و کار است.

اهداف کسب و کار معمولا به شکل های مختلفی ظاهر می شوند، آن ها می توانند آرزویی یا انگیزشی باشند، مانند هدایت آن سازمان به سمت یک هدف خاص مثل بهبود خدمات مشتری، همچنین می توانند اهداف بسیار خاصی باشند مانند رسیدن به درآمدی خاص، درآمد خالص، سود یا سایر نقاط مالی دیگر.

ما در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد تعیین هدف برای کسب و کار چقدر از اهمیت بالایی برخوردار است و شما را با انواع مدل های بیزنسی و اهمیت تعیین هدف کسب و کار آشنا خواهیم کرد؛ پس باما در این مقاله از بلاگ شریف استار همراه باشید.

هدف چیست؟

هدف چیست؟

در توضیح هدف می‌توان گفت که هدف ایده‌ای از آینده با نتیجه‌ای مثبت است که باعث می‌شود مردم از تصور آن برای برنامه ریزی و رسیدن به آن تلاش کنند. در واقع هدف، دلیلی برای آن چیزی که انجام می شود (یا ساخته می شود) یا برای آن چیزی وجود دارد است.

هدف مانند فانوس دریایی است که ما را در دل اقیانوس به سمت خشکی هدایت می‌کند.

هدف در زندگی، هدف در تحصیل، هدف در کسب و کار، هدف در فروش، هدف در ارتقا سطح پرسنل، هدف در آموزشی و موارد دیگر از نمونه کاربردهای هدف هستند.

به شکل تخصصی تر، اهداف مقاصد حالت‌های ذهنی هستند که در آن‌ها عامل خود را متعهد به عمل می‌کند. به عنوان مثال داشتن برنامه بازدید از باغ وحش فردا نمونه ای از یک “قصد” یا “هدف” است.

حال قصد داریم که در رابطه با اهداف کسب و کار صحبت کنیم و پاسخ پرسش “هدف شما از ایجاد کسب و کار چیست؟” را بررسی کنیم (این جمله نیز بیانگر هدف ما از نوشتن این مقاله است که بالا درباره آن خواندیم و یاد گرفتیم😎 )

هدف کسب و کار

هدف کسب و کار

داشتن یک هدف برای کسب و کار می تواند به شما کمک کند تا اهداف و مقاصد تجاری خود را تعریف کنید و به شکل صحیح خدماتی که قرار است ارائه شود را شرح بدهید؛ بیشتر شرکت ها تعیین اهداف را نقطه شروعی برای تعیین ماموریت ها می دانند و از آن در مشخص کردن مسئولیت بین کارمندان استفاده می کنند.

شرکت ها همچنین ممکن است از اهدف تجاری برای تصمیم گیری یا تعیین سیاست هم استفاده کنند. علاوه بر این، کسب و کارها در ابتدا هر پروژه، اهداف را مشخص می کنند تا در طی فرآیند مطمئن باشند، هر نوع تغییری با هدف اولیه مطابقت دارد.

مراحل تعیین هدف برای کسب و کار‌

مراحل تعیین هدف برای کسب و کار‌

قبل و حین تعیین هدف کسب و کار باید به یک‌سری نکات مهم توجه داشته باشید، این نکات می‌توانند در تعیین هدف کسب و کار شما نقش مهمی داشته باشند.

در ادامه  تعیین کسب و کار را به مراحل متنوع و مفیدی تقسیم کرده ایم و با نکات مهم هر مرحله آشنا خواهید شد.

 1. ابتدا با تحقیق در مورد کسب و کار خود شروع کنید

با بررسی سایر مشاغل در صنعت خود می توانید تحقیق کنید اهداف آن ها شامل چه مواردی می شود و از آن ها ایده های مفیدی دریافت کنید. همچنین می توانید اهداف رقبای خود را بررسی کنید و متوجه خدماتی که ارائه می دهند بشوید، با این کار فهرست وظایف و یا اهداف خود را کامل تر کنید و وظایفی که قبلا اضافه نکرده بودید را اضافه کنید.

 1. سپس، دلیل از راه اندازی شرکت را مشخص کنید

هدف کسب و کار اصولی است که مشخص می کند شما به چه دلیل در این کسب و کار وجود دارید و چرا این کسب و کار را راه انداختید. چند دقیقه ای زمان بگذارید و به این سوالات فکر و پاسخ دهید چرا این کسب و کار را تشکیل دادم؟ چرا تعیین اهداف برای کسب و کار من مهم است؟

 1. سپس، نحوه عملکرد کسب و کارتان را بررسی کنید

در این مرحله به قدم های خاصی که باید برای شکل گیری کسب و کار خود بردارید فکر کنید و اینکه چگونه می توانید بر مشتریان خود تاثیر بگذارید!

 1. در نهایت عقاید خود را به صورت مختصر و واضح بنویسید

از آنجایی که هدف کسب و کار باید یک یا دو جمله باشد، مختصر و واضح نویسی آن بسیار مهم است.

اشتباهات رایج در هدف گذاری کسب و کار

اشتباهات رایج در هدف گذاری کسب و کار

با توجه به بازار شلوغ و پیچیده امروزی، یکی از ترفند های هدف گیری مشتری این است که اطلاعات کافی درباره مشتری و پایگاه مصرف کننده خود جمع آوری کنید تا آن ها را به روشی دقیق و دقیق درک کنید. اگر مسائل را خیلی ساده نگاه کنید، احتمالاً بازار خود را اشتباه متوجه خواهید شد و در آن دچار مشکل می شوید. سعی کنید در نگاه کردن به مسائل از کلیشه سازی اجتناب کنید.

⚠️در دامه به چند اشتباه متداول در هدف گذاری کسب و کار اشاره شده است.

1. هدف قرار دادن مشتریانی که قادر به خرید از شما نیستند

هدف قرار دادن مشتریانی که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند از شما خرید کنند، یک اشتباه بازاریابی است که بیشتر تازه‌کارها مرتکب می شوند. می توانید برای این نوع مشتری ها هرچقدر می خواهید برای آن ها بازار یابی انجام بدهید اما هیچ خریدی از شما نمی کنند.

قبل از بازاریابی و تبلیغات اول از خود بپرسید کسانی که این کار را برایشان انجام می دهید توان پرداخت کردن پول یا قصد خرید دارند! بعد هزینه، وقت و انرژی خود را برای آن ها صرف کنید.

2. هدف قرار دادن یک پایگاه مشتری خیلی خاص و یا کوچک

این که یک بازار خاص داشته باشید بسیار مهم است، اما اگر خیلی خاص باشید، با جمعیت بسیار کمی و مشتریان بالقوه روبرو خواهید شد. اگر یک محصول خاص را با قیمت بالا می فروشید، این عملکرد می تواند منطقی باشد، اما اگر مشتری شما می توانند از هر غشری باشند با این کار فقط پتانسیل گرفتن مشتری های متنوع را برای خود محدود می کنید.

بنابراین چگونه می توانید فرصت های جدیدی را برای گسترش بازار هدف خود شناسایی کنید؟ شما باید خلاقانه فکر کنید که محصول شما می تواند برای چه کسانی جذاب باشد و چگونه می توانید به مشتریان و هدف خود دست یابید.

برای این کار می توانید از داده های سخت مانند تحقیقات بازار، نظرسنجی ها و تجزیه و تحلیل آنلاین برای ارزیابی مجدد مشتریان فعلی و بالقوه استفاده کنید و بفهمید که چگونه بازار خود را گسترش دهید.

3. هدف قرار دادن مشتریانی که خیلی مبهم هستند

همیشه اینجوری بوده که وقتی یک استراتژی ایجاد می کنیم تا با همه ارتباط بگیریم درواقع با هیچکس  ارتباط برقرار نمی کنیم دلیل آن هم این است که هدف خود را بسیار گسترده قرار می دهیم. به عنوان مثال تصمیم گرفتیم که بازار هدف “زنان” باشند. خوب است اما به قدر کافی مشخص نیست چون میلیون ها زن در جهان وجود دارد.

در عوض، بازار هدف خود را با فکر کردن بر اساس جمعیت شناختی، مانند سن، موقعیت جغرافیایی، شغل، وضعیت تاهل، تحصیلات، صنعت و غیره به بخش های بیشتری از مشتریان تقسیم کنید. اگر کسب و کار اینترنتی مثل یک فروشگاه آنلاین دارید، گوگل آنالیتیکس می تواند گزینه مناسبی برای شناسایی مشتریان باشد.

استفاده از این اطلاعات به شما کمک می کند، بازارهایی را هدف قرار دهید که دقیق و مبهم نیستند.

اشتباهات بارز در هدف گذاری کسب و کار

4. بی توجهی به رفتارها و شناخت شخصیت افراد

در محیط کسب و کار افراد متفاوتی وجود دارد که جزء جمعیتی هستند که باید به آن ها اهمیت بدهیم، شناخت این افراد نقطه شروع خوبی است، اما یک هدف گذاری حرفه ای یک گام فراتر از شناخت افراد است، این امر مشتریان را بر اساس ارزش ها، علایق، سبک زندگی و عوامل دیگر دسته بندی می کند:

این روش برای بازاریابی بسیار مناسب و کارساز است، با بررسی و شناخت این جزئیات می توانید افرادی که محصولات و خدمات شما را مصرف می کنند را بشناسید و درک صحیحی از مشتریان خود پیدا کنید.

تفاوت بین ماموریت، چشم انداز، هدف و ارزش ها، چرا در کسب و کار اهمیت دارند؟

مأموریت، چشم‌انداز، هدف و ارزش‌های شما نقش بسیار مهمی در توسعه استراتژی و شکل‌دهی فرهنگ سازمان شما دارد. با این حال، اغلب معنای این اصطلاحات گیج کننده هستند و باعث سردرگمی می شوند، زیرا آنها در زمینه های مختلف قابل استفاده هستند و معانی متفاوت دارند، در برخی موارد حتی به یک معنا هستند.

اگر در سازمان ها این معانی به درستی تعریف شوند، می توان از این سردرگمی ها جلوگیری کرد.

در ادامه با معانی هر یک از این اصطلاحات در زمینه کسب و کار آشنا می شوید:

 • ماموریت

بیانیه ماموریت به این شکل است که توصیف می کند یک سازمان چه کاری و برای چه کسی انجام می دهد و باید بر اساس استراتژی سازمان باشد. این بیانیه اهداف، فلسفه و ارزش های یک سازمان را تعیین می کند و توضیح می دهد سازمان دقیقا در چه کسب و کاری است (و چه چیزی نیست) چه در حال حاضر و چه چیزی در آینده نیاز دارد.

 • چشم انداز

بیانیه ی چشم انداز توصیف کننده آینده سازمان شما در نقطه از پیش تعریف شده می باشد. به عنوان مثال، سازمان در پنج سال آینده و پس از آن کجا خواهد بود یا کجا باید باشد. چشم انداز باید به عنوان یک چراغ راهنما عمل کند تا بتواند اهداف و آرزو های آن سازمان را توصیف کند.

 • هدف

هدف باید جواب گو این سوال باشد ” چه کاری انجام می دهید و چرا انجام می دهید؟ “

به این سوال باید فراتر از سود و منافع داخلی نگاه کرد، و باید جواب گو تاثیر بلند مدتی که می خواهد بر مردم، مشتریان، بازارها، سهامداران، جامعه و محیطتان بگذارد باشد، در واقع باید توضیح دهد که مردم چگونه از وجود سازمان شما سود می برند.

 • ارزش

ارزش های سازمان به عنوان یک قطب نما اخلاقی و رفتاری عمل می کنند. آنها اصول اخلاقی و استانداردهای رفتاری را برای سازمان تعیین می کنند تا فرهنگی را ایجاد کنند که با هدف، مأموریت و چشم انداز آن سازمان همسو باشد.

ارزش ها باید واضح باشند، با لحن شرکت نوشته شوند و مهمتر از همه، به راحتی قابل یادآوری باشند. نکته مهم این است که هیچ ابهامی در عباراتی که مقادیر را تعریف می کنند نباید وجود داشته باشد. بنابراین، استفاده از یک کلمه توصیه نمی شود و در عین حال، نباید پاراگراف طولانی باشند زیرا به خاطر سپردن آن دشوار است.

یک قالب متداول برای ارزش ها این است که با یک کلمه شروع شود و به دنبال آن یک تعریف کوتاه اما دقیق از معنای آن برای سازمان ارائه شود. قالب دقیقی که استفاده می شود به آن سازمان و روشی که در آن ارتباط داخلی و خارجی برقرار می کند بستگی دارد.

negotiating

دلیل اهمیت این عبارات در کسب و کار چیست؟

ایجاد هدف، ماموریت، چشم انداز و بیانیه های ارزش وقت زیادی می گیرند، اما سرمایه گذاری ارزشندی است.

این مفاهیم نه تنها به کسب و کار شما معنا می بخشند و در رسیدن به اهداف کمک می کنند، بلکه هویت شرکت و برند را تضمین می کند، درواقع با رعایت آنها به کسب و کار خود اصالت می بخشید، به خاطر داشته باشید که اصالت کلیدی است برای رسیدن به اهداف و برای دستیابی به اصالت باید تمرین زیادی انجام دهید. لازم به ذکر است رعایت این معانی فقط یک تمرین برندسازی نیست، بلکه چیزی است که شما را از بقیه متمایز می کند، وضوح را ارائه می دهد و مزیت رقابتی شما را مشخص می کند.

هدف شما از ایجاد کسب و کار چیست؟

هدف شما از ایجاد کسب و کار چیست؟

پول تمام داستان نیست، حداقل برای اکثر مردم. افراد معمولا از این جمله “این کار را برای خودم انجام می دهم” لذت می برند، با اینکه این موضوع قابل سنجش با درآمد نیست، اما اهمیت دارد.

دلیل افراد معمولا برای راه اندازی کسب و کار عبارتند از:

 • آزادی: برخی از مردم دوست ندارند برای دیگران کار کنند و میخواهند در تصمیم گیری آزادی داشته باشند. داشتن کسب و کار شخصی راهی برای دستیابی به آزادی شخصی در سطوح مختلف است.
 • تغییر شغل: اکثر افراد در طول زندگی خود چندین بار شغل یا حتی حرفه خود را تغییر می دهند و می خواهند کسب و کار خود را راه اندازی کنند تا درصد اتفاق افتادن آن را کمتر کنند.
 • رضایت: برخی افراد احساس می‌کنند در زمینه‌ای گرفتار شده‌اند که از آن لذت نمی‌برند و می‌خواهند فرصتی برای کار در چیزی که به نظرشان جالب‌تر است، داشته باشند.
 • به رسمیت شناختن: متخصص یا صاحب اختیار بودن در یک زمینه خاص برای بسیاری از افراد مهم است. آنها فقط نمی خواهند یک کسب و کار راه اندازی کنند. آنها می خواهند در زمینه تخصص خود شناخته شوند.
 • انعطاف پذیری: برخی از افراد خواهان آزادی برای ارضای نیازهای شخصی مانند کار در فضای باز، حفظ ساعات نامنظم، داشتن تعطیلات فصلی و غیره هستند.
 • مسئولیت: برخی از افراد در یک محیط شرکتی احساس گم شدن می کنند و می خواهند این شانس را داشته باشند که در زمینه انتخابی خود نقش بزرگتری ایفا کنند.
 • رشد حرفه ای: برخی افراد بر این باورند که ایده های آنها نادیده گرفته می شود یا به درستی در یک محیط شرکتی مورد استفاده قرار نمی گیرد، و آنها می خواهند فرصتی برای انجام آن به روش خود داشته باشند.
 • مزایا و امنیت: با توجه به اینکه شرکت‌ها به دنبال راه‌هایی برای کنترل هزینه‌ها هستند، مزایایی که به کارکنان ارائه می‌شود مانند گذشته زیاد نیست. بسیاری از مردم احساس می کنند که مزایایی که باید به آن ها تعلق بگیرد در این شرایط دیگر ارزشمند نیست. برنامه‌های بازنشستگی ارزش زیادی ندارند و امنیت شغلی کارمندان که قبلا از آن لذت می‌بردند بسیار کاهش یافته است.

هدف شما از ایجاد کسب و کار چیست؟

انواع مختلف اهداف و نمونه های کسب و کار

در تجارت اهداف مختلفی وجود دارد که هر سازمان می تواند آن ها را تعریف کند:

 • اهداف مالی: این اهداف معمولا اهداف مالی خاصی هستند که یک شرکت می خواهد برای افزایش درآمد بیشتر یا سودآوری به آن دست یابد. مثلا بیزینس هایی که هدف آن ها برطرف کردن نیاز اولیه عموم است نمونه خوبی از یک هدف مالی می باشند. کسب و کاری که هدف آن عرضه مصرف اولیه عموم است، نمونه خوبی از یک هدف مالی است.
 • اهداف رشد: این اهداف بر روی گسترش یا رشد بعضی از بخش ها تمرکز دارند. به عنوان مثال، در یک شرکت، رشد می تواند از نظر محصولات، مشتریان یا ارسال محصولات به مکان های جدید باشد. مثال دیگر می تواند برنامه ریزی یک سری عملیات برای گسترش شرکت باشد.
 • اهداف کارکنان: کمک به کارکنان برای دستیابی به اهداف شغلی و پیشرفت، تعادل در در زندگی یا پیشرفت شغلی یکی از مهم ترین اهداف کسب و کار است.
 • اهداف فرآیند: هر سازمان برای فعالیت های مختلف، فرآیند خاص خود را دارد. تعیین اهداف برای این فرآیند ها می تواند به بهینه سازی و پیشرفت کسب و کار کمک کند. به عنوان مثال: افزایش تعداد نرم افزارهای منتشر شده با فرآیندهای توسعه یافته DevOps یک هدف فرآیند خواهد بود.
 • هداف مبتنی بر زمان: زمان باید ویژگی هر یک از اهداف ذکر شده در بالا باشد.
 • اهداف اجتماعی: اهداف اجتماعی، مانند ارتقای تنوع یا تعیین اهداف پایداری برای نگرانی‌های زیست‌محیطی، مقوله‌ای است که به طور فزاینده‌ای استراتژیک و مهم در فرآیند هدف‌گذاری است؛ به صورت کلی مجموعه اهدافی در راستای حفظ یا ارتقای سطح کیفی محیط زیست را از جمله اهداف اجتماعی می‌نامند.

اصلی ترین هدف کسب و کار چیست ؟

هر یک از اهداف کسب و کار برای تاثیر گذاری بیشتر شامل چندین مولفه می باشد. همه ی کسب و کار هایی که می خواهند در یک چارچوب زمانی معین چیزی را به دست بیاورند معمولا از مولفه SMART استفاده می کنند که مخفف:

 • Specific (خاص): در این عنصر هدف کسب و کار باید مشخص شود.
 • Measurable (قابل اندازه گیری): برای اندازه گیری پیشرفت باید معیاری وجود داشته باشد – مانند درصد.
 • Achievable (قابل دستیابی): باید انتظار داشت که هدف قابل دستیابی باشد، حتی اگر کار دشواری باشد.
 • Realistic (واقع بینانه): یک هدف باید نسبت به عملیات شرکت واقع بینانه باشد و با طرح تجاری آن هماهنگ باشد.
 • Time-bound (مدت زمان معین): هدف باید در مدت زمان معینی محقق شود.

اصلی ترین هدف کسب و کار

هدف، استراتژی، اهداف اجرایی، تاکتیک ها: تفاوت آن ها چیست؟

اگر می خواهید یک برنامه بنویسید – چه یک برنامه ارتباطی، بازاریابی یا استراتژی تجاری – احتمالاً می دانید که چندین عنصر مختلف مورد نیاز است. به همین دلیل باید بدانید که مخاطبان شما چه کسانی هستند، کلیدی ترین پیام های شما چیست، بودجه، جدول زمانی، معیارهایی برای ارزیابی را بدانید و البته، هر آنچه که پایه و اساس هر طرح خوب را تشکیل می دهند.
و همچنین، بخش هایی که پایه و اساس هر طرح خوبی را تشکیل می دهند – اهداف، استراتژی و تاکتیک های شما هستند.

این سه سوال می تواند شما را سردرگم کند.  چگونه یک هدف خوب بنویسم؟ تفاوت بین استراتژی و تاکتیک چیست؟ آیا باید هر سه را داشته باشم؟

دیگه گیج نشوید!😵

بیایید از اول شروع کنیم – تفاوت بین اهداف، استراتژی و تاکتیک ها!

هدف استراتژی تاکتیک
من می خواهم تا پایان سال آینده 10 کیلو وزن کم کنم من بیشتر ورزش می کنم و بهتر غذا می خورم. من هر روز صبح برای دویدن می روم و 5 بار در هفته سالاد می خورم

بنابراین، به سادگی، اهداف همان چیزی هستند که می خواهید به آن برسید.

همانطور که الان توضیح دادیم هدف باید SMART باشد، خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه، زمان بندی شده – و پایه تمام تصمیماتی که در آینده می خواهد انجام شود را تشکیل دهد. همیشه باید به کاری که انجام می دهید توجه کنید و از خود بپرسید “آیا این به من کمک می کند تا به هدفم برسم؟” اگر نه، پس آن کار را رها کنید.

استراتژی شما برنامه عملی برای رسیدن به هدفتان است. در نهایت، تاکتیک‌های شما همان “چگونه” هایی است که بوجود می آید – به عنوان مثال از چه ابزارهایی استفاده می‌کنید؟ در چه زمانی؟ کجا؟ آیا قصد دارید از رسانه های اجتماعی استفاده کنید، خبرنامه بنویسید، ویدیو بسازید، کنفرانس برگزار کنید؟

پس می توانیم به این جمله برسیم:

استراتژی شما، تاکتیک های شما را مشخص می کند. تاکتیک‌ها شما را به هدف می رساند.

نحوه تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت کسب و کار

اهداف را می توان خودسرانه توسط مدیریت تعیین کرد، اگرچه این رویکرد ایده آل نیست. موفق ترین اهداف نتیجه فرآیندی است که ذینفعان کلیدی یک سازمان از جمله مدیریت اجرایی، کارکنان و مشاوران را درگیر می کند.

یک راهکار رایجی که برای کمک به تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت از آن استفاد می شود، چارچوب اهداف و نتایج کلیدی (OKRs) می باشد. OKRs مخفف کلمه Objectives and Key Results است و به کسب و کارها در مشخص کردن اهداف و نتایجی که می خواهند به دست آورند کمک می کند.

با تنظیم یک سری OKR، یک سازمان می تواند اهداف تجاری خود را به روشی قابل اندازه گیری تعریف کند. فرآیند تعیین هدف نیز می تواند از چارچوب  SMART در تصمیم گیری بهره مند شود.

درحالی که اهداف کسب و کار در تجارت مهم است و جهت پیشروی در سازمان را تعیین می کند، همانقدر پیگری هدف ها و اطمینان از این که در مسیر صحیح قرار دارند هم مهم است. یکی از راه‌های انجام این کار، استفاده از شاخص‌های کلیدی عملکرد KPI (key performance indicators) است که عوامل مهم برای اندازه‌گیری پیشرفت برای هر هدف را تجزیه و تحلیل می‌کنند.

چرا اهداف کسب و کار مهم هستند؟

اهداف تجاری یا کسب و کار به دلایل متعددی مهم هستند آن ها می توانند بر روی عملکرد کلی و موفقیت یک سازمان تأثیر گذار باشند.

 • اهداف کسب و کار به اندازه گیری پیشرفت کمک می کند

درواقع مشخص کردن اهداف نقاط عطفی را در سازمان ایجاد می کند تا بتوانند موفقیت یا عدم موفقیت خود را محاسبه و ارزیابی کنند.

 • اهداف کسب و کار جهت یک سازمان را تعیین می کند

اهداف کسب و کار ایده روشنی درباره شرکت به کارکنان می دهد مانند اینکه آن سازمان می خواهد به کجا برود و یا میخواهد چه داشته باشد.

 • اهداف کسب و کار مسولیت پذیری را  بیشتر می کند

اهداف کسب و کار این امکان را به مالکین می دهد تا مسئولیت موفقیت یا شکست خود را در دست بگیرند.

 •  اهداف کسب و کار باعث بهبود در تصمیم گیری می شود

اهداف کسب‌وکار، فعالیت‌های کسب‌وکار را همسو می‌کنند تا مدیریت بتواند به طور مداوم تصمیمات را ارزیابی کند تا اطمینان حاصل شود که کسب‌وکار به سمت هدف خود حرکت می‌کند.

مهمترین اهداف یک کسب و کار

مهمترین اهداف یک کسب و کار

اهداف کسب و کار شما نتایجی هستند که امیدوارید در حین اداره و رشد کسب و کار خود به دست آورید.

 1. سودآوری

منظور از سودآوری این است که درآمد سازمان با هزینه هایی که انجام می دهد تعادل داشته باشد و آن سازمان باید از این موضوع اطمینان داشته باشد.

 1. بهره ورداری افراد از منابع

در این قست هدف شما باید این باشد که تمام منابعی را که کارمندانتان برای بهره برداری نیاز دارند، تا حد امکان فراهم کنید.

 1. خدمات عالی برای مشتریان

خدمات خوب به مشتریان به شما کمک می کند تا مشتریان خود را حفظ کرده و درآمدهای مکرر ایجاد کنید. راضی نگه داشتن مشتریان باید هدف اصلی سازمان شما باشد.

 1. جذب و حفظ کارکنان

مدیریت فرآیند جابه جایی کارمندان زمان و هزینه لازم دارد، که شامل تبلیغات استخدامی و آژانس های کاریابی می شود. حفظ یک محیط مولد و مثبت، در حفظ کارمند موثر است.

 1. ارزش های اصلی ماموریت محور

همانطور که گفته شد بیانیه ماموریت شرکت شما توصیفی از ارزش های اصلی شرکت شما است. این خلاصه ای از باورهایی است که شرکت در رابطه با تعامل با مشتری، مسئولیت در قبال جامعه و رضایت کارکنان باید داشته باشد.

 1. رشد پایدار

رشد بر اساس داده های تاریخی و پیش بینی ها ای که برای آینده برنامه ریزی شده است اتفاق می افتد. رشد مستلزم استفاده دقیق از منابع شرکت مانند امور مالی و پرسنل است.

 1. حفظ یک جریان مالی سالم

حفظ توانایی شما برای تامین مالی عملیات به این معنی است که می توانید برای پروژه های بلند مدت آماده شوید و نیازهای کوتاه مدت مانند حقوق و دستمزد و حساب های پرداختنی را برطرف کنید.

 1. دستیابی به مشتریان مناسب

بازاریابی چیزی فراتر از ایجاد تبلیغات و جلب نظر مشتری در مورد محصول است. درک روند خرید مصرف کننده، توانایی پیشبینی محصولاتی که در آینده نیاز مشتری می باشد و باید عرضه شود.

 1. جلوتر بودن از رقبا

فعالیت های رقبا باید به صورت جامع تجزیه و تحلیل شود و یک هدف تجاری مداوم برای سازمان شما باشد. درک جایگاه محصولات در بازار به شما کمک می کند تا جایگاه آن ها را در بین مصرف کنندگان بهبود بدهید و درآمد خود را بالا ببرید.

ویژگی های اهداف کسب و کار خوب

برای ایجاد کسب و کار خوب و سالم نیاز است اهدافی با ویژگی های منحصر به فرد ایجاد کنیم که در اینجا به چند مورد از این ویژگی ها اشاره کردیم:

 • برای ایجاد انگیز، اهداف باید چالش برانگیز باشند
 • اهداف باید متمرکز باشند
 • اهداف باید عینی و قابل اندازه گیری باشند
 • اهداف باید در طول سال به روز شده و مرتبط باشند

هدف از ایجاد کسب و کار

هدف کسب و کار در مقابل مقصود کسب و کار

هدف و مقصود کسب و کار ارتباط معنایی نزدیکی دارند و این اصطلاح معمولا به جای هم استفاده می شوند. درواقع هدف کسب و کار، نشان دهنده مسیری است که یک شرکت قصد دارد در آن حرکت کند و آنچه را که سازمان می خواهد به دست آورد را تعریف کند.

در کل مشخص کردن اهداف نقش مهمی در سازمان ایفا می کند به این صورت که با مشخص کردن هدف، روش و مسیر مشخص می شود و همین امر به سازمان در رسیدن به هدف کمک می کند.

(شما در حال مشاهده تصویر نویسنده این مقاله بعد از اتمام کار هستید 🙂 )

نتیجه گیری

تا به اینجا یاد گرفیتم هدف از توسعه و ایجاد کسب و کار چیست و از آن مهم تر اهداف کسب و کار باید چه ویژگی هایی را دارا باشد؛ امیدواریم تا به اینجای کار به پاسخِ پرسش مهم “هدف شما از راه اندازی کسب و کار چیست؟” رسیده باشید.

💡 راستی!
تا به حال تجربه‌ راه اندازی یا هدف گذاری برای کسب و کار را داشتید؟ حتما در قسمت نظرات ما را هم در تجریبات خود شریک کنید.