قسمت دوم: آزمون مهارت‌های نرم با مهارت‌های ارتباطی و حل مسئله

یادگیری مهارت نرم راهی برای حل مسائل!

فهرست مطالب

مهارت‌های ارتباطی شاید مهم‌ترین در میان تمام مهارت‌های نرم ذکر شده در اینجا باشد. مهم نیست موقعیت شما چیست، باید بتوانید با افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید ارتباط موثر برقرار کنید. در این مقاله با بهترین مهارت‌ها دست و پنجه نرم خواهید کرد در مقاله قبلی سعی کردیم با ارتباط و انواع آن آشنا شوید، حالا فرصت ساختن این ارتباط‌‌ها با بهترین ابزار و وسایل است.

گوش دادن فعال از مهارت‌های نرم

مهارت‌های نرم ارتباطی

۱) گوش دادن فعال

گوش دادن فعال توانایی گوش دادن به صحبت‌های دیگران با هدف شنیدن آنچه می‌گویند، به جای داشتن قصد فرموله کردن پاسخ است.

این به مردم این امکان را می‌دهد که شما را به عنوان یک شریک و کسی ببینند که می‌خواهد راه‌حل‌هایی ایجاد کند که بیشترین سود را برای مردم داشته باشد. به‌عنوان یک شنونده فعال، در صحبت کردن برای استیضاح، استراحت کوتاهی می‌دهید، آنچه را که به شما گفته‌اند را برای تأیید درست فهمیدن شما به دیگران تکرار می‌کنید، و برای وضوح، سؤال‌های بیشتری می‌پرسید.

۲) وضوح در ارتباطات

وقتی چیزی در هر سازمانی به طرز وحشتناکی اشتباه پیش می‌رود، معمولاً یک عامل مشترک وجود دارد: خرابی در ارتباطات. معمولاً شخصی چیزی گفته است که سوء تعبیر برداشت شده یا به دیگران اجازه داده شده‌است که فرضیات نادرست داشته باشند و سؤالات کافی پرسیده نشود. عدم وضوح در ارتباطات خود و ناتوانی در جستجوی وضوح می‌تواند آسیب زیادی به شما وارد کند.

با مهارت‌های نرم با اعتماد بنفس باش و پیش برو!

۳)‌ اعتماد به نفس

محل کار، اغلب پر از چالش است. وقتی اعتماد به نفس داشته باشید، می‌توانید با این چالش‌ها روبرو‌ شوید، زیرا می‌دانید که در کار خود مهارت دارید، برای شرکت خود ارزش قائل هستید و می‌توانید به گونه‌ای عمل کنید که این را به دیگران نشان دهید. وقتی خود را با اعتماد به نفس نشان می‌دهید، توجه دیگران را می‌طلبید و آنها به نظرات و ایده‌های شما گوش می‌دهند.

۴) مصاحبه

مهارت‌های مصاحبه قوی در دنیای اشتغال امروزی حیاتی است. حتی اگر برای شغلی مناسب نباشید، اگر مصاحبه خود را با اطمینان و به درستی انجام دهید، احتمال استخدام شما بیشتر از کسی است که به مصاحبه خود اعتماد ندارد یا مهارت‌های مناسب را ندارد. با مهارت‌های مصاحبه قوی، مصاحبه خوبی خواهید داشت.

به میزان رقابتی که در طول فرآیند مصاحبه با آن مواجه می‌شوید فکر کنید. کارفرمایان تعداد زیادی از متقاضیان را بررسی می‌کنند، که بسیاری از آنها به دلیل داشتن سابقه کاری مشابه، روی کاغذ قابل تشخیص نیستند. انجام مصاحبه به شما کمک می‌کند تا از دیگران متمایز شوید.

مهارت‌های نرم مذاکره کردن

۵) مذاکره

مذاکره فقط یک عادت مالی خوب نیست. داشتن توانایی رسیدن به یک توافق سودمند دوجانبه با فردی با انگیزه های متفاوت از انگیزه‌های شما، یک مهارت نرم مهم است.

یک راه حل سودمند متقابل، راه‌حلی است که برای هر دو طرف کارآمد باشد و به هر یک از طرفین کمک کند تا روابط مثبت خود را برای تعاملات آینده حفظ کنند. برای این کار باید بتوانید دریابید که چه عواملی برای طرف مقابل تاثیرگذارتر و قابل قبول‌تر هستند.

۶) مهارت های ارائه

توانایی ارائه ایده‌ها و اطلاعات به شیوه‌ای مؤثر که مخاطب را درگیر و برانگیزد، یک مهارت نرم حیاتی است. این روش ارتباطی به شما امکان می‌دهد شواهدی را برای پشتیبان‌گیری از یک استدلال به اشتراک بگذارید. یک مجری خوب می‌تواند بر مخاطب تأثیر بگذارد تا در جهت نتیجه دلخواه خود اقدام کند.

چگونه سخنران خوبی شویم؟ به کمک مهارت‌های نرم

۷) سخنرانی عمومی

مهارت‌های صحبت کردن در جمع مؤثر نه تنها برای افرادی که می‌خواهند رهبران عمومی شوند مهم هستند، بلکه بخش مهمی از ارتباط بین فردی موفق است. توسعه مهارت‌های سخنرانی در جمع باعث افزایش اعتماد به نفس و قدرت تاثیرگذاری شما می‌شود.

۸) طنز

داشتن حس شوخ طبعی به شما کمک می‌کند تا تاثیر اولیه خوبی را روی افرادی که ملاقات می‌کنید داشته باشید، و یک ارتباط عاطفی ایجاد می‌کند که نه تنها به افراد اجازه می‌دهد با هم ارتباط برقرار کنند، بلکه هر یک از طرفین را خوشحال تر می‌کند. شوخ طبعی همچنین می‌تواند درمانی سازنده برای اختلاف نظرها باشد. به اشتراک گذاشتن یک لحظه خنده می‌تواند برای پر‌کردن شکاف منفی در یک رابطه کافی باشد.

مهارت‌های نرم حل مسئله یعنی یگ گام بلند به سوی موفقیت

مهارت های نرم حل مسئله

خلاقیت و توانایی حل مشکلات و یافتن راه حل، ویژگی‌هایی است که بسیاری از کارفرمایان به دنبال آن هستند. مشاغل پردرآمد معمولا نیاز به تفکر تحلیلی و انتقادی زیادی دارند.

۱) تجزیه و تحلیل

تحلیلی بودن به این معنی است که می‌توانید مشکلات بزرگ را به مسائل کوچکتر تقسیم کنید، داده‌ها را جمع آوری و ارزیابی کنید، اطلاعات را به طور موثر مدیریت کنید، مطالب خواندنی پیچیده را درک کنید، و جایگزین‌ها و راه حل‌هایی ایجاد کنید. هر داده‌ای که به شغل شما مرتبط باشد اساساً بی‌فایده است اگر کسی نداند چگونه آن را تجزیه و تحلیل کند.

۲) حس هنری

با یک حس هنری، شما توانایی قدردانی از خلاقیت در کار و کشف و شکستن مرزهای مرسوم را دارید. این می‌تواند به شما کمک کند چشم انداز بلندمدتی را دنبال کنید که دیگران ممکن است نتوانند آن را ببینند، و توانایی‌های نوآورانه شما را افزایش می‌دهد زیرا می‌توانید به روش‌های جدید به چیزها نگاه کنید.

طوفان فکری جزو مهارت‌های نرم

۴) طوفان فکری

توانایی کار با افراد دیگر برای منعکس کردن ایده‌ها و ایجاد چیزی جمعی که ارزش آن بیش از هر یک از بخش‌های فردی آن باشد برای یک سازمان بسیار ارزشمند است. یادگیری در مورد طوفان فکری و نحوه به حداکثر رساندن جلسات طوفان فکری، به حداکثر رساندن بهره‌وری شما در محل کار کمک می کند.

۵) تفکر واگرا

تفکر واگرا شامل توسعه راه حل‌های نوآورانه و منحصر به فرد برای یک مشکل ساده است. این امر مستلزم اتخاذ تصمیماتی است که به طور کامل برای رفع نیاز سازمان شما بررسی شده باشد.

مهارت‌های نرم برای برقراری ارتباط با ادم‌ها

۶) آزمایش کردن

با آزمایش، می‌توانید در جستجوی خود برای حل یک مشکل خلاق باشید. این بدان معنی است که شما مایلید چیزهای جدیدی را امتحان کنید و در کار خود انعطاف پذیر باشید تا زمانی که پاسخی را که به دنبالش بودید بیابید.

۷) تخیل

تخیل خلاقیت و نوآوری را تشویق می‌کند. افرادی با قوه تخیل قوی این موهبت شگفت انگیز را دارند که به افکار خود اجازه رشد و تکامل می‌دهند، که منجر به تولید محصولاتی شده است که شیوه زندگی امروز ما را تغییر داده است. به زبان ساده، احساس تخیل عنصر اصلی در پیشرفت جامعه است.

خلاقیت از مهارت‌های نرم

۸) خلاقیت

خلاقیت یک مهارت نرم گسترده است که می‌تواند در کمک به شما برای ایجاد راه حل‌های نوآورانه موثر باشد. در واقع، خلاقیت از نظر برخی کارشناسان مهم‌ترین مهارت نرم آینده است.

خلاقیت برای هر صنعتی ارزشمند است، به ویژه برای طراحان آموزشی، معماران و هنرمندان مهم است.

۹) انواع مهارت های خلاق عبارتند از:

الهام بخش

 خیال پردازی

 چارچوب بندی مجدد

نقشه برداری ذهن

بینش، بصیرت، درون بینی

نوآوری

سوال کردن

مشاهده از نکات مهارت‌های نرم

۱۰) نقشه ذهنی

نقشه ذهنی با استفاده از تصاویر و رنگ‌ها به بهبود حافظه شما کمک می‌کند. خلاقیت را تشویق می‌کند و به شما کمک می‌کند ایده‌های جدیدی ایجاد کنید. کسانی که می‌دانند چگونه از این مهارت استفاده کنند، می‌توانند بین افکار و ایده‌ها ارتباط بصری برقرار کنند و قبل از تصمیم‌گیری در مورد بهترین راه برای انجام کارها، تفکر خود را سازماندهی کنند.

۱۱) مشاهده

بهبود مهارت‌های مشاهده به شما کمک می‌کند تا به جزئیاتی توجه کنید که مهارت‌های تصمیم‌گیری شما را بهبود می‌بخشد. همچنین توانایی شما در کار با افراد دیگر را بهبود می‌بخشد زیرا نه تنها زمانی که مهارت‌های مشاهده خوبی دارید به خوبی گوش می‌دهید، بلکه از اتفاقاتی که در اطراف خود می‌گذرد نیز آگاه هستید.

۱۲) سؤال کردن

جمع‌آوری اطلاعات یک کار اساسی است که افراد برای حل مشکلات، یادگیری و کمک به تصمیم گیری انجام می‌دهند. زمانی که می‌خواهید اطلاعات جدیدی یاد بگیرید، پرسش صحیح کلیدی است. بدون آن، ممکن است ارتباطات شکست بخورند. مهارت‌های پرسش‌گری بخش اساسی ارتباط موفق است.

شروع خوبی برای مهارت نرم

جمع بندی

با خواندن این مهارت‌های نرم توانسته‌اید شروع خیلی خوبی را برای خودتان رقم بزنید اما کافی نیست. در این مسیر تداوم یادگیری و تمرین است که موفقیت شما را میسازد. در مقاله بندی برایتان از مهارت‌های کار تیمی که امروزه بسیار جای خالیش احساس می‌شود خواهیم گفت. شما در هر شغلی که باشید یا هر فعالیتی که در حال انجام آن هستید باید با مهارت‌های کار تیمی آشنا باشید و بدانید رفتار حرفه‌ای در تیم چگونه است.