منظور از دوره آموزشی اقتصاد چیست؟

دوره آموزشی اقتصاد چیست؟

فهرست مطالب

یکی از علوم حیاتی جامعه علم اقتصاد است، بنابراین دوره‌ آموزشی اقتصاد علاوه بر سرمایه فیزیکی، شکل دیگری از سرمایه‌ گذاری‌هایی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند را شامل می‌شود که با سرمایه گذاری در توسط نیروی انسانی می‌توان در هزینه ها و زمان صرفه‌جویی نمود.

هدف از دوره آموزشی اقتصاد، آماده سازی نیروی انسانی برای کارآفرینی درسازمان‌ها و ادارات است، که بتوانند از طریق دوره‌های آموزشی اقتصاد مفاهیم کلیدی اقتصادی را یاد بگیرند و در ادامه بتوانند بازارهای مالی و مسائل اقتصادی داخلی و جهانی را تجزیه‌و تحلیل کنند.

منظور از محتوای دوره آموزشی اقتصاد چیست؟

محتوای دوره آموزشی اقتصاد

محتوای دوره آموزشی اقتصاد به بیان اهمیت نقش سرمایه انسانی در علم اقتصاد است، بدین معنا که چگونه پیشرفت فناوری بر تقاضای سرمایه انسانی تأثیر می‌گذارد، بنابراین بخش اصلی این دوره شامل نظریه‌های رشد فردی، تولید محتوای آموزشی و نقش طراحی سیستم آموزشی خواهد بود، هرکدام به شرح زیر می‌باشد:

مزیت آموزش رشد فردی در دوره آموزشی اقتصاد

رشد فردی

یک مرحله مادام العمر است، روشی است که افراد می‌توانند مهارت‌ها و ویژگی‌های خود را ارزیابی کنند و در راستای آن اهداف خود را در زندگی در نظر بگیرند و به ثمره‌ی اهداف را به حداکثر رساندن میزان خود برسانند.

راه یافتن رشد فردی

مزایای آموزش رشد فردی

 • بهبود خودآگاهی
 • بهبود خودشناسی
 • بهبود مهارت ها و/یا یادگیری مهارت‌های جدید
 • ساختن یا تجدید هویت/عزت نفس
 • توسعه نقاط قوت یا استعدادها
 • بهبود شغل
 • شناسایی یا بهبود پتانسیل
 • ایجاد قابلیت اشتغال یا (به طور متناوب) سرمایه انسانی
 • بهبود سبک زندگی و/یا کیفیت زندگی و مدیریت زمان
 • بهبود سلامت
 • بهبود ثروت یا موقعیت اجتماعی

چگونه به رشد فردی دست پیدا کنیم؟

۱) ایجاد یک ایده روشن از اهداف (توسعه شخصی)

ایده‌سازی می‌تواند در ابتدا یک نوع سرگرمی باشد، اما بسیاری از ما اگر هدفی از این کار داشته باشیم، موجب ایجاد انگیزه برای یادگیری و پیشرفت در  کارهایمان می‌شود، پس کافی است که یک ایده روشن از اینکه می خواهید در چند ماه یا چند سال کجا باشید را مشخص کنید.

۲) برنامه ریزی برای توسعه شخصی

زمانی که مشخص کردید کجا می‌خواهید باشید، می‌توانید برنامه ریزی کنید که چگونه به آنجا برسید پس باید مرحله برنامه ریزی واقعی را شروع کنید.

۳) شروع مرحله بهبود توسعه شخصی(کارهای فردی)

راه‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید از تکنیک های مفید برای یادگیری و پیشرفت استفاده کنید.

۴) ثبت پیشرفت شخصی

اغلب ثبت پیشرفت شخصی ایده خوبی است که پیشرفت شخصی خود را یادداشت کنید، زیرا با یادداشت کردن پیشرفت‌های کلیدی در یادگیری و پیشرفت خود به‌موقع و زمانی که اتفاق می‌افتند، می‌توانید موفقیت‌های خود را در تاریخ بعدی تأمل کنید.

۵) بررسی و بازنگری برنامه‌های توسعه فردی

بررسی منظم برنامه‌های توسعه شخصی و فعالیت‌هایتان، این اطمینان را ایجاد می‌کند که از کارهایی که انجام داده‌اید، درس می‌گیرید و  تضمین می‌کند که فعالیت‌های شما همچنان شما را به سمت اهدافتان سوق می‌دهد.

مزیت روش های محتوایی دوره اموزشی اقتصاد
تولید محتوای آموزشی:

محتوای آموزشی به معنای هر محتوایی است که توسط یک مربی یا فردی ارائه می‌شود و از طریق پلتفرم آپلود می‌شود یا به شکل دیگری به شرکت منتقل می‌شود که شامل درس‌ها، واحدهای آموزشی، برنامه‌های درسی و ارزیابی‌ها، است.

مزایای روش های محتوایی نویسی متفاوت
 • برای پاسخگویی به سبک های مختلف یادگیری دانش پذیران: احتمالا دانش پذیران برای یادگیری سبک‌های متفاوتی دارند که این می‌تواند به این معنی باشد که دانش پذیران به روش مختلفی یاد می‌گیرند.
 • برای بهبود مشارکت دانش پذیران: یک چالش بزرگ، به خصوص هنگام تدریس آنلاین که وجود دارد حواس‌پرتی دانش پذیران است به همین دلیل کنترل محیط‌های آنلاین بسیار دشوار است، بنابراین استفاده از نوع‌های مختلف محتوایی می‌تواند به کاهش این حواس پرتی کمک کند و دانش آموزان شما را درگیر کند.
 • کمک به تدوین سند محتوای آموزشی در سازمان‌های مشابه 
 • توسعه و بهبود کیفیت فعالیت‌های آموزشی
 • فراهم کردن امکان اعتباربخشی از قسمت‌های گوناگون محتوای آموزشی
 • فراهم کردن معیاری برای ارزشیابی از عملکردهای آموزشی و پژوهشی
 • ایجاد وحدت رویه در فعالیت‌های آموزشی سازمان
 • فراهم کردن چهارچوبی برای طراحی محتوای آموزشی و ارائه معیارهایی برای پاسخگویی،
 • کمک به هدف گذاری محتوای آموزشی و همچنین، تسهیل در امر فرایند برنامه ریزی درسی (انتخاب محتوا، روش، ارزشیابی)
 • محتوای آموزشی
 • مجلات آموزشی
مجلات آموزشی

مجلات روش دیگری برای ارائه اخبار و اطلاعات به شیوه‌ای سرگرم کننده و مناسب برای دانش پذیران ارائه می‌دهند، بعضی از انتشارات مطالب آموزشی غیرداستانی مانند علم، رویدادهای جاری و مطالعات اجتماعی را در قالبی قابل هضم تر ارائه می‌دهند، همچنین شبکه‌های آموزشی نیز دارای انواع فعالیت‌های آنلاین برای دانش پذیران در هر سنی هستند.

طراحی سیستم آموزشی:

طراحی آموزشی (ID)، همچنین به عنوان طراحی سیستم‌های آموزشی (ISD) شناخته می‌شود، که  از طریق روش سیستماتیک، توسعه و ارائه مواد آموزشی را به شیوه‌ای سازگار و قابل اعتماد به صورت موثر، جذاب برای شرکت کنندگان ارائه می‌دهد.

مدل‌های طراحی آموزشی رایج عبارتند از:

– تطبیق واکنش‌ها برحسب موقعیت‌ها

 • طراحی وسایل آموزشی
 • طراحی محیط آموزشی
 •  توزیع مناسب ساعات آموزش
 • رعایت اصول یادگیری

 

طراحی سیستم آموزشی بهینه در دوره آموزشی اقتصاد
آینده طراحی آموزشی

از آنجا که دنیای تجارت همچنان در حال تغییر است، سازمان‌ها و عملکردهای یادگیری آن‌ها نیز تغییر می‌کنند، بنابراین انعطاف پذیری، خلاقیت و نوآوری ارزش بیشتری پیدا می‌کند، در نتیجه، مدل‌های طراحی محبوب‌تر می‌شوند، همچنین طراحان آموزشی عناصر بیشتری را از حوزه‌های طراحی تجربه کاربری  و تفکر طراحی ایده می‌گیرند.

مدل های طراحی آموزشی در دوره آموزشی اقتصاد
اجزای اساسی طراحی آموزشی
تحلیل و بررسی

تجزیه و تحلیل نیازها معمولاً شامل درک نیازها و یادگیرندگان از جمله چرایی نیاز به آموزش یا راه حل یادگیری است. ممکن است تمرین راه حل نباشد و راه حل دیگری برای بهبود عملکرد یا غیر تمرینی توصیه شود. در این مرحله، شما همچنین شروع به توسعه اهداف آموزش، از جمله اهداف یادگیری، و تعیین نحوه ارائه آموزش خواهید کرد.

طراحی و توسعه

طراحی و توسعه شامل طراحی و توسعه واقعی مواد آموزشی یا تعیین روش های تحویل مورد استفاده است. اغلب شامل تهیه پیش‌نویس برنامه‌های درسی و، تهیه هرگونه مواد آموزشی از جمله ارائه، آموزش الکترونیکی، کمک‌های شغلی، راهنمای شرکت‌کنندگان و هر چیز دیگری است که در آموزش استفاده شود.

ارزیابی

ارزیابی به چگونگی تعیین اینکه آیا راه‌حل آموزشی یا یادگیری شما موفق بوده است، می‌پردازد. آیا تأثیر قابل‌اندازه‌گیری بر رفتار یادگیرنده ایجاد کرد و آیا منجر به نتایج مطلوب در کار شد؟

مدل‌های ارزیابی رایج در طراحی آموزشی

 • الگوی کرک پاتریک
 • روش مورد موفقیت برینکرهوف
 • الگویROI  يا الگوي فيليپس
 • مدل ارزشیابی انتقال یادگیری (LTEM)
آینده طراحی آموزشی در دوره آموزشی اقتصاد

علم اقتصاد چیست؟

اقتصاد یک علم اجتماعی است که بر تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات تمرکز دارد و انتخاب‌هایی را که افراد، کسب‌وکارها، دولت‌ها و ملت‌ها برای تخصیص منابع انجام می‌دهند، تجزیه و تحلیل می‌کند.

درک علم اقتصاد

مطالعه اقتصاد دو جنبه دارد: اقتصاد کلان و اقتصاد خرد. همانطور که از این اصطلاح پیداست، اقتصاد کلان به سناریوی کلی و تصویر بزرگ اقتصاد نگاه می‌کند.

به بیان ساده، بر نحوه عملکرد اقتصاد به عنوان یک کل تمرکز می‌کند و سپس چگونگی ارتباط بخش‌های مختلف اقتصاد با یکدیگر را تجزیه و تحلیل می‌کند تا نحوه عملکرد کل را درک کند. این شامل بررسی متغیرهایی مانند بیکاری، تولید ناخالص داخلی و تورم است. اقتصاددانان کلان مدل‌هایی را توسعه می دهند که روابط بین این عوامل را توضیح می‌دهد

اجزای طراحی آموزشی دوره آموزشی اقتصاد

انواع علم اقتصاد:

اقتصاد خرد

 شاخه‌ای از اقتصاد جریان اصلی است که به بررسی رفتار افراد و شرکت‌ها در تصمیم‌گیری در خصوص تخصیص منابع کمیاب و تعاملات بین این افراد و شرکت‌ها می‌پردازد. اقتصاد خرد بر مطالعه بازارها، بخش‌ها یا صنایع منفرد بر خلاف کل اقتصاد ملی تمرکز دارد که در اقتصاد کلان مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

اقتصاد کلان

اقتصاد کلان شاخه‌ای از علم اقتصاد است که به مطالعه چگونگی رفتار یک اقتصاد کلی – بازار یا سایر سیستم‌هایی که در مقیاس بزرگ عمل می‌کنند – می‌پردازد. اقتصاد کلان پدیده های کل اقتصاد مانند تورم، سطح قیمت‌ها، نرخ رشد اقتصادی، درآمد ملی، تولید ناخالص داخلی (GDP) و تغییرات در بیکاری را مطالعه می‌کند.

مزیت دوره آموزشی اقتصاد

مزایای دوره آموزشی اقتصاد:

یکی از مزایای دوره آموزشی اقتصاد، این است شما می‌توانید با مفاهیم کلیدی اقتصادی آشنا شوید و نیز با یادگیری آن مهارت تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و مسائل اقتصادی جهانی کسب خواهید کرد، همچنین بعد از پایان دوره‌ی آموزشی اقتصاد، قادر خواهید بود اخبار و صحبت‌هایی که پیرامون مسائل اقتصادی هستند را درک کنید و در مورد آن‌ها از دیدگاه خودتان، اظهارنظر کنید.

 به‌طورکلی پس از این دوره می‌توانید:

 • علم اقتصاد راه‌هایی برای آشتی دادن خواسته‌های نامحدود با منابع محدود پیدا می‌کند
 • اقتصاد مشکلات زندگی در جوامع را از نظر هزینه‌های منابع اساسی و منافع مصرف کننده توضیح می‌دهد
 • علم اقتصاد در مورد هماهنگی فعالیت‌هایی است که از تخصص گرایی حاصل می‌شود.
اقتصاد در دنیای امروز

نقش اقتصاد در دنیای امروزی

اقتصاد در بسیاری از زمینه‌ها، به ویژه در حل مشکلات کشاورزی و زیست محیطی، نقش بسیار گسترده‌ای دارد. برای مثال، کمک زیادی در زمینه‌ی سیاست‌های بهبود یافته برای هدف‌گذاری کارآمد یارانه‌های کشاورزی، کنترل آلودگی و کاهش منابع طبیعی داشته است.

مفهوم اقتصاد در دوره‌ی آموزشی اقتصاد

تعریف ساده‌ای از اقتصاد برای شروع دوره‌ی آموزشی اقتصاد

اقتصاد جزء علم‌های کاربردی است و یادگیری آن برای عموم ضرورت دارد، زیرا با بررسی مطالعه عملکرد کارکنان، می‌توان به شغل و درآمد‌های آنان پی برد و نیز مؤلفه‌های تأثیرگذار در انتخاب‌هایشان را پیدا نمود، به بیان دیگر اقتصاد با استفاده از نظریه‌ی فرصت و فقدان، به ما می‌آموزد که هر عمل ما هزینه‌ای دارد. اگر زمان و عمرمان را برای انجام کاری کم‌اهمیت هدر دهیم، از یادگیری یک تخصص و امکان پیشرفت در آینده جا می‌مانیم.

پیشرفت شغلی با دوره آموزشی اقتصاد

چگونه دوره آموزشی اقتصاد در پیشرفت شغلی تاثیر دارد؟

یک اقتصاد موفق دارای نیروی کار است که قادر به راه اندازی صنایع در سطحی است که دارای مزیت رقابتی نسبت به اقتصاد سایر کشورها باشد. کشورها ممکن است از طریق معافیت‌های مالیاتی، ارائه تسهیلات برای آموزش کارگران یا انواع روش‌های دیگر که برای ایجاد نیروی کار ماهرتر طراحی شده‌اند، تشویق کنند. در حالی که بعید است که یک اقتصاد مزیت رقابتی در همه صنایع داشته باشد، اما می تواند بر چندین صنعت تمرکز کند که در آنها متخصصان ماهر به راحتی آموزش دیده اند.

جمع بندی:

با توجه به مطالب فوق با شرکت کردن در دوره‌های آموزشی اقتصاد میتوانید به راحتی می توانید وارد دنیای سرمایه گذاری شوید، پس کافی است عضو باشگاه شریف استار شوید تا در رسیدن به اهداف خود موفق شوید.