کارآفرینی درون سازمانی چیست؟ وچه کاربردی دارد؟

کارافرینی درون سازمان

فهرست مطالب

در سراسر جهان روزانه هزاران استارت آپ جدید به وجود می‌آیند که برای همگام شدن با نوآوری‌هایی که در صنایع مختلف اتفاق می‌افتد لازم است که شما توانمندسازی کارکنان خود را برای به عهده گرفتن نقش و مسئولیت‌های خود تقویت کنید و فرهنگ کارافرینی داخلی را در شرکت‌تان پیاده کنید، پس مفهوم کارافرینی سازمانی می‌تواند روشی موثر برای رشد و ارتقای شرکت شما باشد.

کسب مهارت می‌تواند هر کسب‌و کار یا سازمانی را در آینده محافظت کند و حتی در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

منظور از کارآفرین درون سازمانی چیست؟

مفهوم کارآفرین درون سازمانی چیست؟

 کارآفرینی درون سازمانی پدیده‌ای است که در آن کارکنان درون سازمان با ارزش‌گذاری ایده‌های آن‌ها و تبدیل آن‌ها به مدلی سودآور برای کسب‌وکار، توانمند می‌شوند. در صورت شکست پروژه کارآفرین داخلی، سازمان ریسک و زیان مربوطه را متحمل خواهد شد.

 همچنین بیزینس ها با تعیین اهداف کسب و کار از چنین خطرات احتمالی جلوگیری می کنند که در پیشرفت شرکت بسیار تاثیر گذار است.

تفاوت بین یک کارآفرین و یک کارآفرین درون سازمانی چیست؟

تفاوت اصلی بین یک کارآفرین و یک کارآفرین داخلی این است که یک کارآفرین درون سازمانی اغلب به عنوان یک کارمند وجود دارد، در حالی که یک کارآفرین رهبر یک پروژه یا سازمان است، همچنین یک کارآفرین اغلب آزاد است تا به میل خود تغییراتی ایجاد کند، زیرا آن‌ها در راس عملیات هستند، در حالی که یک کارآفرین داخلی باید از طریق فرآیندهای سازمانی تغییر ایجاد کند.

ویژیگی های کارافرین درون سازمانی

 • تنوع: کارآفرینی درونی تیم هایی را با افراد با جنسیت، گروه های سنی، فرهنگ و زمینه‌های مختلف ارتقا می‌دهد.
 • رویکرد نوآورانه: یک ابتکار خلاقانه برای پیشرفت کارمند و شرکت است.
 • مفهوم بازسازی: یک کارآفرین داخلی با بهبود محصولات، خدمات، روش‌ها یا ادراکات به یک شرکت موجود ارزش می‌افزاید.
 • سود متقابل: از طریق کارآفرینی داخلی، یک کارمند به توانمندسازی و خودشکوفایی دست می‌یابد. و این شرکت نیز به طرز چشمگیری رشد می‌کند.
 • ریسک محاسبه شده: ریسک موجود در پروژه یک کارآفرین درون سازمانی قبل از اجرا به خوبی تجزیه‌و تحلیل و برنامه‌ریزی می‌شود.
 • قرارداد مشارکت در سود: در بسیاری از سازمان‌ها، یک مشارکت در سود است.

“اگر هر کاری که انجام می‌دهید جواب داد، پس ریسک زیادی نمی‌کنید

 و احتمالا نوآوری هم نمی‌کنید،

پس بیایید برای یکبار هم شده تجربه کارافرینی درون سازمانی را کسب کنید”

فواید کارافرینی درون سازمانی

فواید کارآفرینی داخلی(درون سازمانی)

 • خلاقیت را تقویت می‌کند.
 • روحیه شرکت بالا می‌رود
 • کارمندان شما را در کارشان مشغول نگه می‌دارد.
 • سطوح پایین‌تر از جابجایی کارکنان
 • سطوح بالاتر فداکاری و وفاداری کارکنان.
 • رضایت شغلی افزایش می‌یابد.
 • رشد و درآمد سازمانی افزایش می‌یابد.
شروع کارافرینی

نحوه شروع کارآفرینی درون شرکتی:

راه اندازی سرمایه گذاری‌های جدید، محصولات، خدمات و غیره در یک شرکت از قبل تاسیس شده می‌تواند به شما کمک کند تا از بازی جلوتر بمانید، همچنین می‌تواند رقابت را کاهش دهد زیرا ایده‌ها و نوآوری‌ها در داخل شرکت اتفاق می‌افتد و نه به عنوان یک رویکرد بیرونی.

مراحل توانمندسازی کارآفرینی درون سازمانی:

 1. ایجاد یک فرهنگ شرکتی که کارکنان را توانمند می‌کند و در تلاش برای آغاز فعالانه کارآفرینی داخلی است.
 2. یک سیستم واضح و مختصر از اندازه‌گیری و انتظارات برای مفهوم ایده‌های موفق در شرکت راه اندازی کنید. اگر بدانند چه هدفی را باید هدف قرار دهند، احتمال شکست آن‌ها کمتر خواهد بود.
 3. شبکه‌های حرفه‌ای داخلی ایجاد کنید که به همکاری و روابط حرفه‌ای در داخل مرزهای شرکت کمک می‌کند.
 4. رویدادهایی که نوآوری و تلاش‌های درون‌آفرینی را ترویج می‌کنند، مانند سمینارها می‌توانند شبکه‌سازی حرفه‌ای را تسهیل کنند و به کارکنان فرصتی بدهند تا با ایده‌ها و مهارت‌های خود برجسته شوند.
 5. مربیان باید به عنوان راهنما، داشتن یک مشاور در کسب کار و مراجعه به آن می‌تواند توصیه‌های مفیدی برای کارآفرینان داخلی داشته باشد که  رشد را سازمانی را سهولت می‌بخشد

کارآفرینی در مقابل کارآفرینی درون سازمانی:

کارآفرینی اصطلاحی است که صدها سال است از طریق صنایع اقتصادی رایج شده است، این یک مفهوم شناخته شده است که برای توصیف افرادی استفاده می‌شود که از ایده‌های خود برای ایجاد یک محصول، خدمات یا شرکت با مسئولیت خود استفاده می‌کنند.

بیان ساده مفهوم کارفرین

در یک مفهوم سنتی‌تر، کارآفرینی به عنوان راه اندازی یک کسب و کار یا شرکتی است که محصول یا خدماتی را ارائه می‌دهد که متناسب با خواسته‌ها و/یا نیازهای یک بازار هدف باشد، این کار با هدف دریافت پول در ازای کالا یا خدمات انجام می‌شود که محرک اصلی کارآفرینی است.

پس تا زمانی که به یاد داریم نماد موفقیت، انگیزه، جاه طلبی و موقعیت اقتصادی بوده است. بیشتر این ویژگی‌ها در دسته مهارت‌های کارآفرینی قرار می‌گیرند.

چگونه یک فرهنگ درون آفرینی در شرکت خود ایجاد کنید؟

پرورش فرهنگ درون‌آفرینی به این معناست که کارمندان خود را مالکیت ایده‌هایشان کنید و ریسک‌پذیری را تشویق کنید. همچنین مهم است که به کارمندان نگرش نوآوری بدهید، نه اینکه آنها را در 24 ساعت شبانه روز مشغول کارهای روزانه خود کنید. همچنین می‌توانید یک صندوق سرمایه‌گذاری برای ابتکارات درون‌آفرینی ایجاد کنید تا اطمینان حاصل کنید که منابع لازم همیشه برای کارمندانی که می‌خواهند نوآوری را به دست خود بگیرند، محیا است.

عناصر کارافرین درون سازمانی

عناصر کارآفرین درون سازمانی

 • کارآفرینی درون سازمانی زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیت کارآفرینی در محدوده یک سازمان و معمولاً توسط یک کارمند انجام می‌شود.
 • در همین حال، یک کارآفرین داخلی کسی است که یک شرکت را از درون به بیرون با استفاده از تاکتیک‌هایی مشابه آنچه که یک کارآفرین استفاده می‌کند، بهبود می‌بخشد.
 • آنها با به چالش کشیدن قراردادها و ابداع ایده‌ها، سیستم‌ها یا محصولات جدید، تغییرات را در یک سازمان اعمال می‌کنند.
 • کارآفرینان داخلی معمولاً خود هدایت می‌شوند و مسئولیت عملکرد تیم و سازمان خود را بر عهده می‌گیرند و ارزش‌هایشان برای ارزش‌های شرکت مفید است.

رهبری کارافرینی درون سازمانی شامل چه کسانی هست؟

کارآفرینان داخلی فقط کارمندانی نیستند که ایده‌های جدید را تداعی می‌کنند. آنها همچنین کسانی هستند که از مهارت‌های نوآورانه خود برای ایجاد یک تغییر مثبت در داخل شرکت یا مرزهای یک سازمان استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات ایده از قبل وجود دارد، فقط باید مفهوم سازی شود و به درستی اجرا شود. کارآفرینان داخلی همچنین می‌توانند بدون نظارت بسته به پویایی شرکت، تغییرات مناسب را آغاز کنند.

معرفی برخی از کارآفرینی درون سازمانی

استیو جابز

استیو جابز شاید یکی از مشهورترین نمونه‌های کارآفرین داخلی تا به امروز باشد. در دهه 80 او و تیم کوچکی از مهندسان اپل کامپیوتر مکینتاش اپل (همچنین به نام MAC) را توسعه دادند. این کار مستقل آینده نه تنها اپل، بلکه کامپیوترها را برای همیشه تغییر داد.

پل بوکهایت

شما احتمالاً یکی از 1.8 میلیارد نفر در جهان هستید که به لطف ابتکار کارآفرین داخلی گوگل، دارای یک آدرس جمیل هستند.

ویژگی مشترک افراد موفق کارافرینی درون سازمانی

 • مبتکران: کارآفرینان داخلی توانایی ایجاد راه حل‌های پایدار از مشکلات یا چالش‌ها را دارند.
 • چالشگران:کارآفرینان داخلی از به چالش کشیدن فرآیندها یا سیستم‌های مختلف در دیوارهای شرکت نمی ترسند.
 • مسئولیت پذیر: یکی از قابل احترام ترین ویژگی‌های یک کارآفرین واقعی، نحوه رفتار آن‌ها در شرایط سخت است.
ویژیگی افراد موفق

آیا رسیدن به کارآفرین درون سازمانی حتی در همین شغل فعلی امکان پذیر است؟

اگر از کار خود در شرکت یا سازمان رضایت دارید، احساس این موفیقت ساده ترین راه برای تبدیل شدن به یک کارآفرین داخلی است، پس به جای کاریابی، می‌توانید به سمت یک کار درون‌آفرینی در نقش خود کار کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

 • نکات مثبت خود را  به رئیستان اطلاع دهید و از او بخواهید نظرات خود را نسب به ایده‌تان به شما بگوید.
 • قانون 20 درصد را امتحان کنید. اگر آنها از تبدیل شدن شما به یک کارآفرین تمام وقت متقاعد نشدند، از آن‌ها بپرسید که آیا آنها قانون 20 درصد را در نظر می‌گیرند که در آن کارمندان می‌توانند 20٪ از وقت خود را صرف کار روی پروژه‌های خلاقانه مستقل برای بهبود شرکت کنند.
 • حلال مشکلات داخلی شرکت خود شوید، کارهایی که می‌توانند ساده‌تر، موثرتر یا سودآورتر شوند، را در شرکت خود بشناسید و برای رفع این مشکلات دست به کار شوید.
ویژیگی افراد موفق

جمع بندی:

باتوجه به مطالب فوق در راستای کارآفرین درون سازمانی در‌می‌یابیم که به راحتی می‌توانیم به  مدیریت کارفرینی دست پیدا کنیم و از رویکردهای ریسک‌پذیری و نوآوری و همچنین تکنیک‌های پاداش و انگیزشی را در شرکت یا سازمان پیاده کنیم، لذا برای دسترسی آسان به تکنیک‌های کارافرین درون سازمانی به شما عزیزان پیشنهاد می‌شود عضو باشگاه شریف استار شوید و از امکانات آن بهره‌مند شوید.