قسمت اول: آزمون مهارت‌های نرم از جنس کدام مهارت‌ها است؟

انواع کاربردی مهارت نرم

فهرست مطالب

خلاصه:

مهارت‌های نرم ویژگی‌هایی هستند که در شخصیت شما ذاتی هستند و مانند مدرک دانشگاهی بخشی از آموزش رسمی نیستند. در حالی که مهارت‌های سخت به صلاحیت‌های ملموس و فنی اشاره می‌کنند که شما دارید، مهارت‌های نرم مبتنی بر افراد هستند و عمدتاً هنگام تعامل با دیگران تنظیم می‌شوند. به عبارت دیگر، مهارت‌های نرم، مهارت‌های شخصی هستند. اینها توانایی های طبیعی یا ویژگی های شخصیتی شما هستند که بر توانایی شما برای انجام کارتان و مهمتر از آن تعامل با دیگران تأثیر می گذارند. مهارت‌های نرم اغلب به عنوان «مهارت‌های افراد» نیز شناخته می‌شوند، زیرا به شدت با هوش هیجانی افراد مرتبط هستند. شما میتوانید با دادن آزمون مهارت های نرم استعداد خود را در این مهارت ها بسنجید.

 در این مقاله و قسمت بعدی این مقاله  با تعداد زیادی از مهارت های نرم که دارای اهمیت بالایی هستند آشنا خواهید شد . اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دادیم که با تمرین و آموزش به سطح بالایی از مهارت ها برسید. پس ما را دنبال کنید.

انواع کاربردی مهارت نرم

رزومه ای سرشار از مهارت نرم

  • مجموعه ای قوی از مهارت های نرم در رزومه شما نه تنها برای به دست آوردن شغلی که می خواهید ضروری است، بلکه برای رشد شغلی نیز ضروری است. مهارت‌های نرم آنقدر مهم هستند که ۹۴ درصد از استخدام‌کنندگان معتقدند که داشتن آن‌ها به ارتقای شما در موقعیت رهبری کمک می‌کند.
  • اکنون، احتمالاً از خود می‌پرسید که در حال حاضر چه نوع مهارت‌های نرمی دارید و در کجا می‌توانید از پیشرفت‌هایی استفاده کنید. ما همه چیز را به چندین دسته تقسیم کرده‌ایم تا بتوانید زمینه‌هایی را ببینید که در آنها قوی هستید و می‌توانید از پیشرفت‌هایی در آن‌ها استفاده کنید.
  • شما ممکن است یک متخصص کامپیوتر، یک نابغه علمی یا استاد نظریه های ریاضی باشید. با این حال، برای موفقیت، به چیزی بیش از تخصص در تخصص خود نیاز دارید. در واقع، طبق گفته انجمن ملی کالج‌ها و کارمندان (NACE)، وقتی از کارفرمایان شرکت‌کننده خواسته شد ویژگی‌هایی را که در کاندیداها به دنبال آن هستند نام ببرند، آنها بالاترین امتیاز خود را به سه ویژگی زیر می‌دهند:
  •     مهارت های ارتباطی نوشتاری (82%)
  •     مهارت حل مسئله (80.9%)
  •     توانایی کار تیمی (78.7%)

جالب اینجاست که مهارت‌های فنی (59.6%) و مهارت‌های کامپیوتری (55.1%) که اغلب جزو مهم‌ترین مهارت‌هایی هستند که متقاضی می‌تواند در بازار کار با فناوری پیشرفته امروزی داشته باشد، در مقایسه با رتبه بسیار پایینی قرار دارند. نتایج نشان می‌دهد که کارفرمایان نسبت به سال‌های گذشته توجه بسیار بیشتری به مهارت‌های نرم در محل کار دارند. در پاسخ به تقاضا برای کارمندانی که دارای هوش هیجانی نیز هستند، برخی از مدارس دبیرستان مهارت های نرم را در تخصص های علمی و فنی گنجانده اند. به عنوان مثال، دپارتمان مهندسی پن ایالت یک کلاس توسعه شغلی برای دانشجویان مهندسی متوسطه و ارشد، از جمله مهارت های تیم سازی، مهارت های ارتباطی و استراتژی های رهبری ارائه می دهد.

مهارت های نرم چه مزیتی برای ما دارند؟

مزایای مهارت نرم چیست؟

مهارت‌های نرم به طور گسترده به عنوان ترکیبی از ویژگی‌های شخصیتی، رفتارها و نگرش‌های اجتماعی طبقه‌بندی می‌شوند که به افراد اجازه می‌دهند به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند، همکاری کنند و با موفقیت تضاد را مدیریت کنند. افرادی که مهارت‌های نرم خوبی دارند، معمولاً از آگاهی موقعیتی و هوش هیجانی قوی برخوردارند تا بتوانند در محیط‌های کاری دشوار حرکت کنند و در عین حال نتایج مثبتی را تولید کنند. این امر به ویژه برای موقعیت‌های رهبری مهم است، زیرا رهبری خوب بیشتر به مدیریت افراد و هدایت تلاش‌های آن‌ها به سمت نتیجه مطلوب می‌پردازد تا مهارت‌های فنی خاص.

یکی دیگر از مزایای مهارت های نرم در محیط کار این است که به افراد کمک می کند تا با شرایط در حال تغییر سازگار شوند. توانایی برقراری ارتباط موثر در زمان عدم اطمینان یا همکاری با دیگران در زمانی که راه حل ها فوراً مشخص نیستند، بسیار مهم است، چه کسی در موقعیت رهبری باشد یا نه. با توجه به کاربردهای زیاد آنها، تعجب آور نیست که سازمان ها برای ارزیابی مهارت های نرم یک نامزد در طول فرآیند مصاحبه، تلاش بیشتری انجام دهند

مهارت نرم

توسعه موفقیت آمیز مهارت های نرم

اما فرض کنید شما این مهارت ها را ندارید؟

برای توسعه آنها هرگز دیر نیست. به عنوان مثال، شما می توانید با مشاهده افراد دیگر در یک شرکت یا دانشگاه یا.. که در این زمینه ها برتر هستند، چیزهای زیادی یاد بگیرید. همچنین، پیشنهاد به عهده گرفتن مسئولیت های بیشتر در محل کار (خدمت در کمیته ها، برنامه ریزی رویدادها و غیره) می تواند به شما کمک کند تا تجربیات ارزشمندی کسب کنید. همچنین، شرکت در دوره های آنلاین مهارت های نرم را در نظر بگیرید. توسعه هوش هیجانی شما را به یک فرد ارزشمند تبدیل می کند و شانس موفقیت شغلی شما را افزایش می دهد.

اما فرض کنید شما این مهارت ها را ندارید؟

برای توسعه آنها هرگز دیر نیست. به عنوان مثال، شما می توانید با مشاهده افراد دیگر در یک شرکت یا دانشگاه یا.. که در این زمینه ها برتر هستند، چیزهای زیادی یاد بگیرید. همچنین، پیشنهاد به عهده گرفتن مسئولیت های بیشتر در محل کار (خدمت در کمیته ها، برنامه ریزی رویدادها و غیره) می تواند به شما کمک کند تا تجربیات ارزشمندی کسب کنید. همچنین، شرکت در دوره های آنلاین مهارت های نرم را در نظر بگیرید. توسعه هوش هیجانی شما را به یک فرد ارزشمند تبدیل می کند و شانس موفقیت شغلی شما را افزایش می دهد.

انواع ارتباط

ارتباط کلامی

داشتن توانایی صحبت کردن به وضوح و انتقال افکار و ایده های خود به دیگران از طریق گفتار، بخش مهمی از موفقیت است. کسانی که مهارت های ارتباط کلامی خوبی دارند، می توانند توجه افراد را به خود جلب کنند و نکته ای خاص و مختصر را به اطرافیان خود منتقل کنند. ارتباط کلامی قوی به افراد اجازه می دهد تا شخصاً با یکدیگر درگیر شوند و به نتایج قابل قبولی برسند.

ارتباط غیر کلامی

بیش از نیمی از آنچه مردم می گویند از طریق اعمال یا حرکات منتقل می شود. به ارتباط آنی فکر کنید که می توانید فقط با قفل کردن چشم ها در یک اتاق با کسی برقرار کنید.

می‌توانید از نشانه‌های غیرکلامی مانند ژست‌ها یا حالات چهره برای تقویت، تکمیل، تضاد، یا جایگزینی ارتباط کلامی خود با نشانه‌های غیرکلامی استفاده کنید. به عنوان مثال، نشان دادن لبخندی روشن به کسی که هنگام تبریک گفتن، به تقویت صداقت شما کمک می کند.

مهارت های ارتباطی

ارتباط بصری

مهارت‌های ارتباط بصری آنهایی هستند که از سیگنال‌هایی استفاده می‌کنند که توسط چشم دیگران برای انتقال پیام دریافت می‌شوند. با افزایش تقاضا برای همکاری در محل کار، نیاز به روش های مختلف ارتباط موثر نیز در حال افزایش است. ارتباط بصری مکمل ارتباط کلامی است که اثربخشی آن را افزایش می دهد. استفاده از ابزارهای بصری مانند نمودار یا تصویر می تواند به افراد کمک کند تا منظور شما را درک کنند.

ارتباطات کتبی

اگر در برقراری ارتباط نوشتاری مهارت ندارید، احتمالاً افراد شایستگی شما را زیر سوال خواهند برد. دانستن گرامر و علائم نگارشی مناسب و همچنین نحوه نوشتن مختصر و هدفمند بسیار مهم است.

اگر می‌خواهید از یک نکته پشتیبان بگیرید، باید مثال‌های خاصی را در هر ارتباط کتبی ارائه دهید، همراه با یک برنامه اقدام پیشنهادی. ارتباط نوشتاری مناسب همچنین شامل پیگیری صحیح با دیگران است تا حلقه ارتباط را ببندید و نشان دهید که فعالانه برای رسیدن به یک هدف تلاش می کنید.

دانستن نحوه نوشتن یادداشت “متشکرم” حرفه ای یکی از راه های نشان دادن شایستگی شما در ارتباط کتبی است.

جمع بندی

آیا وقتی یک یا دو مهارت نرم پیدا کردید فکر می کنید به تلاش های شغلی شما ارزش می بخشد؟

اگر چنین است، توصیه می کنم برای تسلط بر آن وقت بگذارید و آن را به یک عادت تبدیل کنید. برای آشنا شدن با مهارت های نرم ادامه این مقالات را بخوانید . متوجه خواهید شد که هر چه تلاش بیشتری برای رشد شخصی خود انجام دهید، در حرفه خود پیشرفت بیشتری خواهید داشت.

چند مورد از این مهارت‌های نرم را که در زمینه شما کاربرد دارند، انتخاب کنید و راه‌هایی را که می‌توانید در آن زمینه‌ها بهبود بخشید، کشف کنید. سعی کنید مهارت‌هایی را انتخاب کنید که می‌دانید جایی برای رشد دارید و روی کارهای خاصی تمرکز کنید که می‌توانید برای بهبود خود در این زمینه‌ها انجام دهید. در ادامه از دو مهارت نرم ارتباطی و حل مسئله خواهید خواند که از مهم ترین ها هستند.

 

sharifstarcom

در نهایت، اگر راه مثبت دیگری برای بهبود زندگی خود می‌خواهید، هر روز چیز جدیدی بخوانید و یاد بگیرید. یک ابزار عالی برای انجام این کار این است که به اینستاگرام شریف استار بپیوندید و اخبار ما را رایگان دنبال کنید