ورود | ثبت‌نام
دوره ها Chevron Back

سطح D

خلاقیت و حل مساله |‌ پاییز ۱۴۰۱

استاری‌های عزیز، دوره خلاقیت و حل مسئله از دو بخش خلاقیت (Creativity) و تفکر طراحی (Design Thinking) تشکیل شده که بعد از معرفی دوره تا هفته‌ی ششم به موضوع خلاقیت و از هفته‌ی هفتم تا پایان دوره به مباحث مرتبط با تفکر طراحی می‌پردازیم. در طول این دوره با ارائه مثال‌ها و تمارین متعدد به شما خواهیم آموخت که چگونه هم کسب‌وکار و هم زندگی خود را توسعه و بهبود دهید. در ادامه با این موضوع که چطور شرکت‎‌ها و افراد موفق توانسته‌اند با این ابزار قدرتمند، نوآوری ارائه داده و نه نتها به خودشان بلکه به مردم نفع برسانند، نیز آشنا خواهید شد.

دوره غیرفعال می‌باشد

اهداف دوره

آشنایی با مفاهیم خلاقیت و نوآوری

شناخت موانع خلاقیت و راه‌های بروز آن

آشنایی با همدلی و شناخت نیازهای کاربران

شناخت موانع خلاقیت و روش‌هایی برای بروز خلاقیت

آشنایی با فرآیند و روش‌های خلاقیت

آشنایی با 5 مرحله فرآیند تفکر طراحی

آشنایی با روش‌های حل خلاقانه مسأله‌ها

مهارت هایی که یاد می‌گیرید

تقویت مهارت‌های شنیداری

طوفان فکری(brain storming)

همدلی

توانایی ارائه پاسخ ها و راهکارهای خلاقانه

ایده پردازی

قدرت حل مساله

یادگیری تکنیک PMI

توضیحات دوره

هر فردی ممکن است خلاقیت را با عبارات متفاوتی تعریف کند. شاید بتوانیم خلاقیت را یک کاغذ سفید خالی در نظر بگیریم که می‌توان هر چیزی را روی آن نوشت یا رسم کرد. در واقع، این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم چه چیزی را روی آن یادداشت کنیم. حتی می‌توان گفت که خلاقیت به ما یاد می‌دهد چگونه به مسائل و مشکلات از زوایای مختلف و با دیدگاه‌های متفاوت‌تری نگاه کرد. خلاقیت به ما یاد می‌دهد که برای هر مشکل فقط یک راه حل وجود ندارد، تنها کافیست زاویه دید خود را تغییر دهیم تا مشکلات را به شکل نوآورانه حل کنیم. در این بخش از درس به کمک تمرین‌ها و ویدئوهای آموزشی اساتید، شما می‌توانید کشف کنید که تا چه اندازه خلاق هستید، موانع خلاقیت شما چیست و چطور می‌توانید آن را افزایش دهید و ....

تفکر طراحی، ابزاری برای ظهور خلاقیت و نوآوری!

با استفاده از این ابزار و فرآیند ۵ مرحله‌ای، سعی می‌کنید با قرار دادن خود در قالب کاربران، خلاها و مشکلاتی که کاربران با آنها روبرو می‌شوند را شناسایی کنید. با آن‌ها همدل شده و سپس با ارزیابی و تحلیل، یک موضوع عینی و قابل اجرا را شناسایی کرده و آن نیاز را تعریف می‌کنید. سپس برای برطرف کردن این نیاز، به کمک ابزار طوفان فکری، ایده‌پردازی کرده و بعد از مطرح کردن آن‌ها بهترین ایده را انتخاب می‌کنید. در پایان، نمونه اولیه و ساده‌ای ساخته و در اختیار کاربران قرار می‌دهید و با آزمایش کردن آن متوجه می‌شوید که آیا پاسخگوی نیاز کاربران است یا خیر. سپس با بازخورد گرفتن از کاربران و بررسی آن‌ها به صورت تدریجی کیفیت محصول نهایی را افزایش می‌دهید.

سرفصل‌های دوره

هفته 1: خلاقیت به چه معناست؟

هفته 2: آیا خلاقیت در همه ما وجود دارد؟

هفته 3: موانع خلاقیت (۱)

هفته 4: موانع خلاقیت (۲)

هفته5 : فرآیند و روش های خلاقیت چیست؟

هفته 6: تکنیک‌های حل خلاقانه مسائل

هفته 7: آشنایی با تفکر طراحی

هفته 8: فرآیند تفکر طراحی (همدلی و تعریف مساله)

هفته 9: فرآیند تفکر طراحی (ایده پردازی و نمونه سازی)

هفته 10: فرآیند تفکر طراحی (آزمودن)

اطلاعات دوره

بازه ثبت نام

پاییز 1401

زمان برگزاری دوره

پاییز 1401

مدت دوره

10 هفته

دوره غیرفعال می‌باشد